Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Festiwal Budynków - Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego

red

Bohaterem czwartej, ostatniej w tym sezonie edycji Festiwalu Budynków - ruchomego święta warszawskiej architektury, zbudowanego wokół jej najlepszych przykładów powstałych w XX i XXI wieku - jest Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie. Wydarzenie zostało włączone w obchody jubileuszu 200-lecia Uniwersytetu Warszawskiego.

Festiwal Budynków - Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
Festiwal Budynków - Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
il. Paulina Derecka, materiały organizatora

Organizatorzy - Fundacja Architektury wraz z Polskim Holdingiem Nieruchomości S.A. zapraszają do odwiedzin Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Dobrej 56/66 w Warszawie. Uhonorowany licznymi nagrodami, otwarty w 1999 r. gmach, przez wielu krytyków i historyków architektury uznawany jest za jeden z najciekawszych przykładów polskiego postmodernizmu. Bogata w symbolikę narracja prowadzona za pomocą rzeźb i inskrypcji oraz jeden z największych ogrodów dachowych Europy czynią z tego obiektu ważny przykład realizacji idei symbiozy natury i kultury. Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie jest jednocześnie gmachem, który stając się ośrodkiem naukowo-towarzyskim, zainicjował proces rewitalizacji Powiśla. 

Do udziału w pierwszym sezonie Festiwalu Budynków Fundacja Centrum Architektury wytypowała cztery starannie wyselekcjonowane gmachy, powstałe w XX i XXI wieku w Warszawie, o znakomitej wartości historycznej. Dzięki ich otwarciu dla szerokiego grona zwiedzających, publiczność miała możliwość obcowania z architekturą najwyższej próby. Bohaterem pierwszego wydarzenia, cieszącego się dużym zainteresowaniem był Dom Partii, przykład architektury socrealizmu, wymykający się schematowi tego stylu znanemu chociażby z MDM-u, czy Pałacu Kultury. W drugiej edycji ukazano niebanalną i ponadczasową architekturę kampusu Szkoły Głównej Handlowej, którego rozwiązania są funkcjonalne po dzień dzisiejszy. Bohaterem trzeciej edycji był zaś Teatr Narodowy - Opera Narodowa, gmach, obchodzący w 2015 r. 50. rocznicę odbudowy po zniszczeniach wojennych, wciąż skrywający wiele tajemnic i historii do opowiedzenia.

Plan wydarzeń
28.06. wtorek - 18.30
Spotkanie z prof. Markiem Budzyńskim. Spotkanie poprowadzi Alicja Gzowska
(sala 256, II p., wejście do sali przez główne wejście do biblioteki)

30.06. czwartek - 18.30
Spacer kontekstowy po Powiślu. Spacer poprowadzi Grzegorz Piątek. Miejsce zbiórki: wejście główne BUW

02.07. sobota
Wykład chodzony po ogrodzie na dachu BUW. Wykład poprowadzi: Barbara Siedlicka.
Miejsce zbiórki: wejście główne na ogród
I tura: 11.00 | II tura: 13.00

Spacer po zakamarkach BUW. Spacer poprowadzi Magdalena Fedorczyk-Falis. Miejsce zbiórki: dziedziniec wewnętrzny
I tura: 12.45 | II tura 14.45

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Na oprowadzanie z przewodnikami obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod adresem: rejestracja@centrumarchitektury.org

    Więcej o:

Skomentuj:

Festiwal Budynków - Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego