Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Książki, komputery i kosze plażowe czyli nowoczesna mediateka z Sopotu

red

Współczesna biblioteka aby przyciągnąć młodych odbiorców powinna być czymś więcej niż tylko księgozbiorem. Wraz ze zmieniającym się światem, którego nieodłącznym elementem stała się nowoczesna technologia, zmieniły się też potrzeby i oczekiwania czytelników. Multimedia, obraz, dźwięk, szybki dostęp do informacji z całego świata, spotkania i dyskusje to nieodłączny element nowych mediatek, które coraz bardziej przypominają lokalne centra kultury niż tradycyjnie rozumiane biblioteki.

Sopoteka
Sopoteka
Sikora Wnętrza, fot. TOMIRRI

W Sopocie zrealizowano inwestycję Nowego Centrum, które pod jednym dachem łączy w sobie dworzec kolejowy, centrum handlowe oraz nowoczesną mediatekę która od nazwy miejscowości przyjęła nazwę Sopoteki. Więcej o całej inwestycji przeczytasz TUTAJ.

Za projekt wnętrz mieszczącej się na pierwszym piętrze kompleksu Sopoteki odpowiedzialna jest pracownia Sikora Wnętrza znana między innymi z projektu Biblioteki na dworcu kolejowym w Rumi, który zdobył drugą nagrodę w konkursie Bryła Roku 2014.

Najnowsza realizacja pracowni to kolejny bardzo udany projekt, w którym znalazło się miejsce zarówno dla bogatego księgozbioru, jak również nowoczesnego sprzętu zapewniającego dostęp do multimedialnych treści, a wszystko w sąsiedztwie eleganckiego designu odnoszącego się do charakteru Sopotu jako urokliwego nadmorskiego kurortu.

Główną ideą projektową w Sopotece jest nieskrępowany, szalenie naturalny i otwarty charakter Sopotu i przenikającej go natury. W samym sercu tego genius locci jest delikatność plaży, soczysta zieleń przyrody, oraz urocze i sentymentalne elementy takie jak kosze plażowe i np. leżaki. Wyobraziłem sobie więc idealną mediatekę jako czystą syntezę i transpozycję tych elementów na współczesne meble, elementy i materiały. Jako efekt końcowy myślę, że udało się uzyskać przestrzeń szalenie czystą, harmonijną, wyciszającą ale zarazem przyjazną i szalenie naturalną. Moim zdaniem miejsce o takim charakterze i nastroju, inspirowanym m.in. piękną sopocką plażą, może tętnić unikalnym życiem nie tylko w sezonie – tłumaczy projektant Sopoteki dr Jan Sikora

SopotekaSikora Wnętrza

Prowadzona przez Miejską Bibliotekę Publiczną Sopoteka zrywa ze schematami równo ustawionych regałów i ideą wypożyczania książek do czytania w domowym zaciszu. Wnętrze Sopoteki ma być miejscem spotkań, dyskusji, wymiany poglądów czy działań twórczych. W jej wnętrzu znajdziemy zarówno sprzęt multimedialny zapewniający dostęp do cyfrowych zbiorów, jak również strefę miękkich poduszek, leżaków i koszy plażowych, w których będzie można się zatopić i oddawać lekturze tradycyjnych książek czy prasy.

Zależy mi na tym by wnętrze stało się swoistą oazą spokoju, nowoczesnych technologii i kultury nie tylko w galerii handlowej ale także w mieście. Przewodnią myślą projektową była potrzeba stworzenia miejsca, w którym każdy będzie mógł się czuć swobodnie. Pozwala na to np. unikalna strefa multimedialnych koszy plażowych czy strefa plażowania, pełna wygodnych poduch i leżaków. Każdy może przyjść do Sopoteki i znaleźć miejsce dla siebie niezależnie czy lubi siedzieć z innymi przy wielkim stole, na wygodnej kanapie czy w zaciszu na fotelu.

Realizacja Sopoteki wpisuje się w trend widoczny w polskich miastach, które wreszcie zauważają, że przyjazna przestrzeń to nie tylko równe chodniki czy piękne sklepy z szyldami znanych marek. Miasto przyjazne mieszkańcom to takie, w którym mogą rozwijać swoje pasje, zainteresowania, mają możliwości atrakcyjnego spędzania wolnego czasu czy to w instytucjach kultury czy nowoczesnych obiektach sportowych. Nie pozostaje nic innego jak życzyć, aby sopocki przykład stał się inspiracją także dla innych miast, w których ciągle można jedynie pomarzyć o nowoczesnych bibliotekach z ciekawą ofertą i z wygodnymi wnętrzami o ciekawym designie.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Książki, komputery i kosze plażowe czyli nowoczesna mediateka z Sopotu