Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dworzec kolejowy w Rumi. Niezwykła metamorfoza!

red, trojmiasto.gazeta.pl

Dworzec w Rumi przeszedł modernizacje. W ramach remontu urządzono tu także pokaźną bibliotekę publiczną. Budynek jest finalistą plebiscytu architektonicznego BRYŁA ROKU 2014!

Modernizacja dworca w Rumi obejmowała wymianę okien, drzwi, podłóg i posadzek. Odnowiono elewację budynku i nawierzchnię przed dworcem. Obiekt przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zainstalowano dwie windy i specjalne pochylnie.

Jednak tym co wyróżnia ten dworzec spośród innych, podobnych obiektów w kraju jest powstała wewnątrz "Stacja Kultury". W sumie placówka ta zajęła 80% powierzchni dworca. W środku mieszkańcy mogą korzystać z działającej tam miejskiej biblioteki. Prócz tego w Stacji Kultury powstała pracownia plastyczna i fotograficzna, pomieszczenia dla organizacji pozarządowych i dwie sale konferencyjne.

Projekt wnętrza Stacji Kultury powstał w pracowni Sikora Wnętrza.

W bibliotece powstało wiele miejsc, gdzie można przysiąść lub zaszyć się w kącie. Inspiracją stylistyczną był sam modernistyczny budynek dworca, elementy lokalnej historii miasta i elementy kolejowe. I tak np. regały, które wyprodukowano na południu kraju, nawiązują do torów kolejowych - wyjaśnia Jan Sikora.

Za całość prac odpowiada firma Budrem-Rybak. W ramach przebudowy powstała dodatkowa antresola i klatki schodowe. Remont całego budynku pochłonął ponad 5,3 mln zł.

    Więcej o:

Skomentuj:

Dworzec kolejowy w Rumi. Niezwykła metamorfoza!