Warszawska biblioteka po modernizacji. Zielona ściana, szklane dachy i sgraffito [ZDJĘCIA]
Warszawska Biblioteka Publiczna przy ulicy Koszykowej została właśnie oddana w całości do użytku po gruntownej, trwającej kilka lat modernizacji. Zmiany są wręcz rewelacyjne. Podwórza zostały przekryte szklanymi dachami zamieniając się w dodatkową przestrzeń dla czytelników. Jeśli znajdą się fundusze zmieni się też stojąca obok modernistyczna rozbudowa zabytkowego gmachu.
Najbardziej widoczna zmiana to przekrycie rozpiętymi na stalowej konstrukcji szklanymi dachami wewnętrznych dziedzińców. W ten sposób wygospodarowano nową, skąpaną w naturalnym świetle przestrzeń, którą można wykorzystywać niezależnie od pogody.
Zadaszenie obejmuje także boczne oficyny. Na ich górnych stropach powstały tarasy otwierające się na przestrzeń dziedzińców.
Ale rozbudowa to nie tylko zwiększenie powierzchni. To także nowoczesne windy i mostki, które ułatwiają komunikację. Pojawiła się także duża zielona ściana, a ściana nad recepcją została ozdobiona wykonaną w technice sgraffito pracą Marcina Bogusławskiego przedstawiającą nieco abstrakcyjny stos poukładanych na sobie książek.
Za projekt modernizacji odpowiada pracownia Bulanda mucha Architekci.
Idea rozbudowy polegała na tym, by stary zabytkowy gmach stał się ważniejszy, by przywrócić mu należytą rangę. To plomba ma być z boku, a dotąd było na odwrót - mówi Andrzej Bulanda, współautor projektu rozbudowy i modernizacji wyłonionej w konkursie architektonicznym.
W wyniku prac przybyło prawie 3 tys. m kw. powierzchni. Stworzono 172 dodatkowe miejsca do pracy oraz otwarty dostęp do wielu zbiorów. Magazyny zbiorów powiększyły się o 14 tysięcy metrów półek w systemie regałów przesuwnych.
Jeśli znajdą się pieniądze modernizacji zostanie poddany także modernistyczny budynek rozbudowy biblioteki z przełomu lat 60. i 70. Modernizacji zostanie poddane nie tylko jego wnętrza. Zmieni się także jego elewacja, która ma bardziej harmonizować z zabytkowym głównym budynkiem biblioteki.
- Więcej o:
Festiwal Budynków - Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
WASZE PROJEKTY: Interaktywna Biblioteka w Krakowie
Wyjątkowe biblioteki ze świata [przegląd]
Co dalej z zegarem na kamienicy przy Placu Wolności 15 w Poznaniu? Inwestor Skarbca przedstawił nową koncepcję
Instytut Francuski przeprowadza się do budynku dawnego Domu Wydawniczego Bellona
Mercure Szczyrk Resort już otwarty. Zobaczcie wnętrza hotelu
Warszawa: Doki - kolejny etap rozbudowy Portu Praskiego. Nowe osiedle i atrakcyjna przestrzeń publiczna
Dyfrakcja - kolekna inwestycja mieszkaniowa w Nowym Centrum Łodzi