Domy z betonu i szkła

Surowy beton i duże tafle szkła sprawiają, że budynki mogą wydawać się zimne i nieprzyjazne. Tymczasem na świecie powstaje coraz więcej domów jednorodzinnych utrzymanych w tej minimalistycznej stylistyce. Czy architektoniczny snobizm, ma szanse przyjąć się także w Polsce?
Dom w Kalifornii, projekt: Johnston Marklee Dom w Kalifornii, projekt: Johnston Marklee źródło: johnstonmarklee.com

Biała bryła w Kalifornii

Na zboczu jednego z kalifornijskich wzgórz architekci z pracowni Johnston Marklee zrealizowali willę inną niż wszystkie. Biała, geometryczna bryła wyraźnie odcina się od otoczenia. Jej zupełnie gładkie ściany zostały przeprute nieregularnie rozmieszczonymi oknami o zróżnicowanych wymiarach. Minimalistyczne wnętrza doskonale korespondują z oszczędną formą zewnętrzną budynku. Przestronne pomieszczenia wydawać mogą się puste i nieprzyjazne- w rzeczywistości ascetyczny charakter aranżacji rekompensowany jest z nawiązką przez wspaniałe krajobrazy, które poprzez ogromne płaszczyzny przeszkleń zdają się "wchodzić" do mieszkania.

Dom w Kalifornii, projekt: Johnston Marklee

Dom w Kalifornii, projekt: Johnston Marklee

źródło: johnstonmarklee.com

'House in Kaijin', Funabashi, Japonia; projekt: fuse-atelier
'House in Kaijin', Funabashi, Japonia; projekt: fuse-atelier fot: fuse-atelier

Japoński minimalizm

Zaprojektowany przez japońskiego architekta Shigeru Fuse dom w Funabashi odznacza się pomiędzy otaczającą go konwencjonalną zabudową. Prostą geometryczną bryłę wyróżnia niemal całkowity brak okien oraz elewacje z ciemnego, grafitowego betonu. Zaprojektowanie rozległego podcienia na parterze powoduje, że całość zdaje się unosić nad ziemią.

Masywne pełne ściany separują uporządkowane wnętrze domu od chaotycznego otoczenia i kierują uwagę na to, co zdaniem architekta najważniejsze. Otwarta przestrzeń mieszkalna urządzona została w sposób minimalistyczny- białe ściany, podłogi i sufity oraz schody o szklanych stopniach tworzą spójną całość z nielicznymi prostymi białymi meblami. W tej sterylnej, niemalże laboratoryjnej scenerii, pojawia się jednak element wprowadzający pewne ożywienie. Jest nim niewielkie, rachityczne drzewko, które rośnie w podcieniu przed wejściem i przez otwór w stropie

Shigeru Fuse dom w Funabashi

Shigeru Fuse, dom w Funabashi

źródło: fuse-atelier

Dom w San Pedro w Chile, projekt: Pezo von Ellrichshausen Architects Dom w San Pedro w Chile, projekt: Pezo von Ellrichshausen Architects źródło: pezo.cl

Zielona betonowa wieża

W San Pedro w Chile powstał nietypowy dom jednorodzinny. Architekci z pracowni Pezo von Ellrichshausen Architects dążyli do stworzenie jak najbardziej funkcjonalnego, a jednocześnie atrakcyjnego, środowiska mieszkalnego dla sześcioosobowej rodziny. Zaprojektowali więc trzykondygnacyjną żelbetową "basztę" na planie wieloboku. Ściany z surowego betonu z widocznymi śladami szalunków pokryte zostały powłoką hydrofobową bazującą na tlenku miedzi, co nie tylko zabezpiecza ściany przed silnymi opadami, ale także nadało elewacjom charakterystyczną, zielonkawą barwę. Proste ściany zostały urozmaicone kwadratowymi oknami o zmiennej wielkości.

Dom projektu Pezo von Ellrichshausen Architects

Wewnątrz projektanci zdecydowali się na odejście od tradycyjnych schematów funkcjonalnych. Sypialnie i przestrzenie prywatne zlokalizowane zostały na parterze i drugim piętrze. Przestrzeń "publiczna"(kuchnia, pokój dzienny) znalazły się natomiast centralnie pomiędzy nimi. W jedną całości spina je usytuowany po środku "kręgosłup" w postaci spiralnej klatki schodowej.

Dom projektu Pezo von Ellrichshausen Architects

źródło: pezo.cl

Dom pod Amsterdamem, projekt: VMX Architects Dom pod Amsterdamem, projekt: VMX Architects źródło: vmxarchitects.nl

Beton wśród zieleni

Architekci z pracowni VMX Architects rozpoczęli prace nad projektem domu jednorodzinnego w pobliżu Amsterdamu od analizy najważniejszych elementów krajobrazu. Postanowili zapewnić mieszkańcom wspaniałe widoki obejmujące zarówno przyrodę w najbliższym otoczeniu, jak i panoramę miasta w odległej perspektywie. Aby to osiągnąć odwrócili tradycyjny układ funkcjonalny wnętrz. Strefę "nocną", obejmującą m.in. sypialnie, umieszczono na parterze. Całą powierzchnię piętra zajmuje natomiast strefa "dzienna", która poprzez ogromne przeszklenia otwiera się na otoczenie. Z zewnątrz budynek zaskakuje nietypową formą. Geometryczna, zwarta bryła o ukośnych ścianach wykonana została w całości z żelbetu, którego szare powierzchnie urozmaicają gładkie tafle szkła.

Dom pod Amsterdamem, realizacja pracowni VMX Architects

źródło: vmxarchitects.nl

Dom w okolicach Mar Azul w Argentynie, projekt BAK Architects Dom w okolicach Mar Azul w Argentynie, projekt BAK Architects źródło: bakarquitectos.com.ar

Żelbetowy głaz

Na porośniętych iglastym lasem wzgórzach Mar Azul w Argentynie powstał budynek mieszkalny, który jednocześnie dopełnia krajobraz i z nim konkuruje. Kanciasta żelbetowa forma, o nierównych powierzchniach ścian wygląda trochę jak ogromny, szary głaz wystający ze zbocza. Jednocześnie proste, geometryczne kształty krawędzi oraz odpowiadające im wykroje okien informują, że mamy do czynienia z dziełem rąk ludzkich.

Dom w Argentynie, projekt: BAK Architects

Surowe elewacje harmonijnie komponują się z wnętrzem domu, które również utrzymano w minimalistycznej stylistyce. Polerowany beton sąsiaduje tam z chropawą fakturą odciśniętego w żelbecie deskowania oraz nielicznymi prostymi drewnianymi meblami.

Dom w Argentynie, projekt: BAK Architects

źródło: bakarquitectos.com.ar

Dom w Tokio, projekt: Architect Label Xain Dom w Tokio, projekt: Architect Label Xain źródło: xain.jp

Niezwykły dom w Tokio

Publicyści zajmujący się na co dzień architekturą współczesną uznali, że dom w Tokio, zaprojektowany przez Architect Label Xain wprowadza nowoczesny minimalizm na nowy poziom. Biała bryła o zróżnicowanych otworach okiennych i niesymetrycznej, kanciastej formie w niczym nie przypomina tradycyjnego domu. Zdecydowanie wyróżnia się spośród otaczających go "zwykłych" budynków.

Dom w Tokio, projekt: Architect Label Xain

Kształt bryły oraz formy wprowadzonych w niej wycięć podporządkowane zostały kierunkowi padania promieni słonecznych. Dzięki temu minimalistyczne białe wnętrza są jasne, słońce, które pada przez nieregularnie rozmieszczone otwory tworzy interesujący spektakl zmieniających się ciągle form światła i cieni.

Dom w Tokio, projekt: Architect Label Xain

źródło: xain.jp

Więcej o: