Dom Mielnikowa w Moskwie

Jeden z najciekawszych przykładów radzieckiego konstruktywizmu
Konstanty Mielnikow z żoną, na budowie domu własnego architekta Konstanty Mielnikow z żoną, na budowie domu własnego architekta wikipedia.org

Wybitny konstruktywista

Dom własny Konstantego Mielnikowa, wybitnego architekta, tworzącego w Rosji w latach 20. i 30. ubiegłego wieku, stoi w Moskwie. W sobotę pisaliśmy, że jego przyszłość jest zagrożona działalnością deweloperów, którzy w jego miejscu planują szklany wieżowiec. Informacja, która okazała się jedynie primaaprilisowym psikusem, to dobry pretekst, żeby przypomnieć ten niezwykły budynek.

Konstantin Mielnikow

Powstał w latach 1927-1929, a był wynikiem wieloletnich starań architekta o pozwolenie na budowę. W tamtym okresie bowiem w Rosji posiadanie ziemi w mieście i możliwość wzniesienia na niej prywatnego domu była wielką rzadkością.

Dom Konstantina Mielnikowa

Mielnikow w 1927 roku był już dość znanym architektem, miał na koncie m.in. projekt radzieckiego pawilonu na Wystawie Światowej w Paryżu w 1925 roku. Na lata 1927-29 przypadł tzw. złoty okres jego twórczości, kiedy to powstały najbardziej znane i wybitne realizacje: Klub Robotniczy im. Rusakowa, Klub pracowników fabryki kauczuku, Pałac Kultury im. Gorkiego, garaż na ulicy Noworiazanskiej (wszystkie w Moskwie).

Dom własny Konstantego Mielnikowa, Moskwa

Dom Konstantina Mielnikowa Dom Konstantina Mielnikowa Arssenev

Walec z plastrem miodu

Dom własny, na budowę którego udało mu się w końcu zdobyć zgodę, architekt zrealizował z myślą nie tylko o swojej rodzinie, ale i o sobie samym - projektant nie lubił pracować poza domem i w nowej willi sporą przestrzeń zaplanował jako swoją pracownię. Sam dom otrzymał niezwykły kształt dwóch przenikających się walców, na całej powierzchni przebitych oknami w kształcie heksagonów, nasuwających skojarzenia z plastrem miodu.

Dom Konstantina Mielnikowa

Dość surowy, rytmiczny układ elewacji (stworzony za pomocą 60 okien) krył precyzyjnie zaplanowane wnętrze, w którym poszczególnie przestrzenie łączyły się ze sobą, powierzchnia użytkowa była wykorzystana w maksymalnym stopniu, a nietypowe okna zapewniały nie tylko dostęp światła, ale widok na okolicę (ulicę Arbat i cerkiew).

Model domu Mielnikowa

Dom własny architekta, proj. Konstantin Melnikow

Zakład mechaniczny w Moskwie, proj. Konstantin Mielnikow Zakład mechaniczny w Moskwie, proj. Konstantin Mielnikow wikipedia

INNE REALIZACJE MIELNIKOWA

Garaż przy ulicy Noworiazanskiej w Moskwie

Klub Robotniczy im. Rusakowa w Moskwie

Więcej o: