Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Metamorfoza osiedla z wielkiej płyty. Kolorowe bloki w Moskwie

WG

Pasteloza? Nie w tym przypadku. Moskiewskie osiedle w dzielnicy Dmitrowskaja Szosa pokazuje, że kolorowanie bloków z wielkiej płyty, wcale nie musi być koszmarem. Osiedle przeszło metamorfozę.

Metamorfoza osiedla z wielkiej płyty na osiedlu Dmitrovskoe Shosse w Moskwie.
Metamorfoza osiedla z wielkiej płyty na osiedlu Dmitrowskaja Szosa w Moskwie.
Fot. Mosproekt-3

Dzielnica Dmitrowskaja Szosa położona jest na obrzeżach Moskwy, około 30 km od centrum miasta. W jej skład wchodzi 47 szesnastopiętrowych bloków z wielkiej płyty, wspólnych dziedzińców z paskiem zieleni i niskimi budynkami pomiędzy nimi. Jeszcze do niedawna blokowisko było szare i nijakie.

Modernizacji osiedla podjęła się rosyjska firma Mosproekt-3. Zleciła ona włoskiej pracowni Iosa Ghini Associati opracowanie projektu elewacji budynków i krajobrazu. Włosi zdecydowali obłożyć bloki kolorowymi prostokątnymi panelami, przy czym każda barwa - niebieski, błękit, pomarańcz, żółć, zieleń, róż i grafit, jest w kilku odcieniach. Jest także biel, choć jej jest zdecydowanie najmniej. Zestawienie kontrastujących odcieni jest inspirowane graficzną estetyką rosyjskich ruchów awangardowych, zwłaszcza El Lissitzky ego, współtwórcy konstruktywizmu. Pierwsze kolorowe płyty układano w latach 2025-2017.

Zobacz także: Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]>>

Zaprojektowano także przestrzeń wspólną. Na dziedzińcu o powierzchni 10 tys. m. kw., na którym znalazły się place zabaw, siłownia na świeżym powietrzu, boiska do gry w koszykówkę i stoły do gry w ping ponga, powstały barwne płaszczyzny, ułatwiające poruszanie się w terenie i odróżniające poszczególne strefy. Dzięki kolorom mieszkańcy mogą bez problemów odnaleźć wejście do swojego budynku. Takie oznakowanie jest też wielkim ułatwieniem dla gości osiedla.

System kolorowych paneli powstał z płyt włókno-cementowych. Wykonała je Kerama, rosyjski oddział Marazzi Group. Ich użycie zwiększa wydajność energetyczną budynków (m.in. ociepla je). Są łatwe w montażu, nie potrzebują specjalnej pielęgnacji ani dodatkowych impregnacji. Nie gniją ani nie pękają, nie wymagają też regularnego malowania, by zachować kolory. Są lekarstwem na monotonię szarych blokowisk. I tak oto brzydkie osiedle przeszło metamorfozę.

Zobacz także: Sposób na bloki. Błyskawiczny remont w Bordeaux>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Metamorfoza osiedla z wielkiej płyty. Kolorowe bloki w Moskwie