Sposób na bloki. Błyskawiczny remont w Bordeaux
Metamorfoza trzech bloków z lat 60. we francuskim Bordeaux trwała zaledwie kilka tygodni. Mieszkańcy zyskali więcej przestrzeni i światła.
Najczęściej remonty bloków polegają na odświeżeniu elewacji - ociepleniu budynków i ich pomalowaniu. Władze francuskiego Bordeaux podeszły do tematu zupełnie inaczej. Architekci "odświeżyli" tam trzy bloki z lat 60. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania, a bloki walczą o prestiżową nagrodę im. Miesa van der Rohe 2019.
Projekt był współpracą trzech pracowni: Lacaton & Vassal architectes, Frédéric Druot Architecture oraz Christophe Hutin Architecture. Renowacji poddano trzy bloki, w których jest łącznie 530 mieszkań. Celem projektu było zapewnienie mieszkańcom więcej przestrzeni do życia, lepszego dostępu do naturalnego światła oraz widoku na okolicę.
Do bloku dobudowano tarasy ze specjalnych, prefabrykowanych modułów. Każdy mieszkaniec może wyjść na swój taras przez salon. Dobudowane tarasy stworzyły nową, szklaną fasadę. Dzięki wykorzystaniu prefabrykatów, prace w zależności od bloku, trwały od 12 do 16 dni.Gotowe elementy były montowane jeden na drugim, a mieszkańcy na czas prac nie musieli opuszczać swoich domów. Jednak na tym prace się nie skończyły. Wymieniono instalację elektryczną, okna zamieniono na większe, zamontowano nowe windy i pomalowano elewacje na biało.
Co ważne, większa przestrzeń nie wiąże się z większymi opłatami. Po zakończeniu prac czynsze nie wzrosły. Bez wątpienia francuscy architekci znaleźli sposób na poprawę jakości życia mieszkańców bloków. Zyskała również okolica - wielkie betonowe molochy już nie straszą. Czy ta przebudowa ma szansę zdobyć nagrodę im. Miesa van der Rohe 2019? O tym dowiemy się już w maju.
- Więcej o:
Odmłodzone szyldy na Pradze-Południe
Ursynów: Architekci kontra Edward Gierek. Historia powstawania osiedla
Sprzeczna 4 - manifest nowoczesnej prefabrykacji
Traffic Design kontra pasteloza. Odmienili gdyński blok i na tym nie koniec
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]