Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gdzie kręcono Czarnobyl? Fabianiszki w Wilnie zagrały Prypeć

Redakcja Pressland/WG

Wyprodukowany przez HBO w 2019 roku "Czarnobyl" to jeden z najlepszych seriali 2019 roku. 5-odcinkowy mini-serial kręcono na Litwie. Elektrownię w Czarnobylu zagrała Ignalińska Elektrownia Jądrowa, a sceny z miasta Prypeć kręcono w dzielnicy Fabianiszki w Wilnie. Pojechaliśmy do Fabianiszek poszukać serialowych kadrów.

Wilno - dzielnica Fabianiszki zagrała Prypeć w serialu Czarnobyl.
Wilno - dzielnica Fabianiszki zagrała Prypeć w serialu Czarnobyl.
Fot. Wiktoria Głodowska

Do Fabianiszek (lit. Fabijoniškės), dzielnicy położonej na północy Wilna, trafiliśmy na początku stycznia. Bloki, bloki, bloki. Szarość. Zaczął padać mokry śnieg. Przechodząca starsza pani, widząc błąkającą się między podwórkami grupę uśmiecha się pobłażliwie. Nic dziwnego, Fabianiszki stały się popularnym miejscem wycieczek.

Gropiusstadt w Berlinie. Gropiushaus.

Fabianiszki, czyli tu kręcono Czarnobyl

Budowa osiedla mieszkaniowego, na terenie dawnej wsi Fabianiszki, rozpoczęła się w 1986 roku, czyli dokładnie wtedy, kiedy miał miejsce wybuch w Czarnobylu. Plan osiedla został przygotowany przez architektów Kazimierasa Balėnasa i Genovaitė Balėnienė. Wyzwaniem była rzeźba terenu - to obszar pełen wzgórz, szczelin i podziemnych źródeł. Pierwsi mieszkańcy wprowadzili się tu w 1987 roku.

Położone w sąsiedztwie lasu osiedle, nazywane przez miejscowych "Fabai" to kilkanaście betonowych, precyzyjnie "ułożonych" bloków. Pomiędzy nimi zaprojektowano szkoły, sklepy i przychodnie. Są tu duże podwórka z placami zabaw, górkami i szerokimi chodnikami. Bloki mają od 3 do 9 pięter. Niektóre z nich są "spięte" stalowymi klamrami. Zwracają uwagę ciekawe, geometryczne zdobienia na balkonach. Większość mieszkańców zabudowała swoje balkony. Wydaje się, że zrobiono to bez jakiegokolwiek nadzoru. Jedne konstrukcje są białe, inne czarne, jeszcze inne brązowe.

Dlaczego twórcy serialu Czarnobyl wybrali właśnie Fabianiszki?

Wiadomo było, że ze względów podatkowych serial będzie kręcony na Litwie (kraj daje twórcom filmowym preferencyjne warunki). Zalewdwie kilka scen nakręcono w Kijowie. Fabianiszki bardzo przypominały Prypeć, czyli nowoczesne, idealne radzieckie miasto, założone w 1970 roku dla pracowników Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Co ważne, na Fabianiszkach (podobnie jak w Prypeci) nie było dużych, starych, masywnych drzew. Wystarczyło tylko usunąć anteny satelitarne, przeparkować samochody i zamalować nazwy ulic (pozostawiono oryginalne numery domów).

Zdjęcia do serialu Czarnobyl na osiedlu Fabianiszki w Wilnie trwały cały tydzień.

Fabianiszki - Wilno. Tu kręcono serial Czarnobyl.
Fabianiszki - Wilno. Tu kręcono serial Czarnobyl.
Fot. Wiktoria Głodowska
    Więcej o:

Skomentuj:

Gdzie kręcono Czarnobyl? Fabianiszki w Wilnie zagrały Prypeć