Stadion Olimpijski Fiszt, Soczi 2014

wiz. Stadion Olimpijski Fiszt, źródło: Populous

Nazwa stadionu pochodzi od jednej z najsławniejszych w Rosji kaukaskiej Góry Fiszt. Koncepcja architektoniczna stadionu była zainspirowana białym, ośnieżonym szczytem Fiszta. Tutaj odbędą się ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk. Projekt jego 'skorupy' zainspirowała biżuteria artystyczna Fabergé ulubiona przez rosyjskich carów. Chodzi o wyszukane, inkrustowane klejnotami sławne Jaja Wielkanocne Fabergé - jeden z symboli kultury rosyjskiej. Zadaszenie stadionu płynnie przechodzące w ściany ma być pokryte ciągłą półprzezroczystą, lśniącą w świetle odbitym od morza, powłoką z poliwęglanu. Ten materiał wykończeniowy ma zapewnić harmonijne wpisanie się ogromnego stadionu w krajobraz Doliny Imeretinskiej oraz gór Kaukazu.

Stadion Olimpijski Fiszt w budowie, źródło: Populouswiz. Stadion Olimpijski Fiszt, źródło: Populous

Misa stadionu rozcięta jest od północy i południa z jednej strony otwierając widok na szczyty górskie Krasnej Polany a z drugiej na Morze Czarne. Od strony morza stadion wygląda niczym ośnieżony szczyt górski a od strony gór przypomina żagiel ponad powierzchnią wody.

Stadion Olimpijski Fiszt, źródło: Populouswiz. Stadion Olimpijski Fiszt, źródło: Populous

Stadion zaprojektowały międzynarodowe firmy: architektoniczna - Populous i inżynieryjna - Buro Happold. Po igrzyskach stadion stanie się centrum treningowym rosyjskiej drużyny narodowej, miejscem masowych imprez rozrywkowych a w 2018 będzie jednym z gospodarzy meczów Pucharu Świata FIFA. Dzięki wbudowanej elastyczności stadion będzie miał zmienną pojemność od kameralnych 25 tysięcy dla lokalnych meczów po 45 tysięcy dla meczów FIFA w 2018. Koszt budowli oszacowano na 63,5 miliona dolarów. Koniec budowy zaplanowano na kwiecień 2013.

Stadion Olimpijski Fiszt, źródło: Populouswiz. Stadion Olimpijski Fiszt, źródło: Populous

Pełne rozmachu formy stadionu korespondują zarówno z jego nabrzeżną lokalizacją jak też z górskim krajobrazem w tle. Krystaliczna powłoka stadionu współgra z otoczeniem za dnia a podświetlona w nocy staje się kolorową i spektakularną ikoną igrzysk - mówi John Barrow, odpowiedzialny za projekt dyrektor firmy Populous.

Construction workers return from their lunch break at the seafront next to the Olympic stadium for the Sochi 2014 Winter Olympics in Adler, near Sochi February 18, 2013. Although many complexes and venues in the Black Sea resort of Sochi mostly resemble building sites that are still under construction, there is nothing to suggest any concern over readiness. Construction will be completed by August 2013 according to organizers. The Sochi 2014 Winter Olympics opens on February 7, 2014. REUTERS/Kai Pfaffenbach (RUSSIA - Tags: BUSINESS CONSTRUCTION ENVIRONMENT SPORT OLYMPICS)fot. Stadion Olimpijski Fiszt w budowie, źródło: REUTERS/KAI PFAFFENBACH

The Olympic stadium for the Sochi 2014 Winter Olympics is seen under construction at the seafront, within the perimeters of the Olympic Park in Adler, near Sochi February 18, 2013. Although many complexes and venues in the Black Sea resort of Sochi mostly resemble building sites that are still under construction, there is nothing to suggest any concern over readiness. Construction will be completed by August 2013 according to organizers. The Sochi 2014 Winter Olympics opens on February 7, 2014. REUTERS/Kai Pfaffenbach (RUSSIA - Tags: BUSINESS CONSTRUCTION ENVIRONMENT SPORT OLYMPICS)fot. Stadion Olimpijski Fiszt w budowie, źródło: REUTERS/KAI PFAFFENBACH

Zobacz więcej na temat:

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (97)
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  Gość: Luck

  Oceniono 159 razy 39

  Tyle kasy wydają na obiekty potrzebne na jedną imprezę, a kilkaset metrów dalej ludzie żyją w skrajnej biedzie w prowizorycznych barakach i nie mają co do garnka włożyć... Ale cóż, trzeba się przecież pokazać...

 • avatar

  kacap_z_moskwy

  Oceniono 54 razy 38

  Ale wiekszosc pieniedzy to nie objekty sportowe.
  - Dwa porty morskie.
  - 8 dworcow kolejowych
  - calkowicie zmodernizowana kolej z Krasnodaru po granice z Abchazja, plus wybudowany odcinek do Krasnoj Poliany
  - Nowe lotnisko w Soczi, zmodernizowane podlizkie pod Anapa i w Krasnodarze.
  - modernizacja i budowa nowych drog (wszystko na terenie gorskim) razem 1200 km!!!
  - 12 tuneli dla samochodow i 6 kolejowych
  - Nowe 4 stacje oczyszczenia (kanalizacji)
  - 5 nowych stacji elektrycznych (z nich jedna duza)
  - wykup panstwem u wlaszczycieli prywatnych gruntow i budowa trzech osiedli dla mieszkancow budynkow, co okazali sie na terenach budowy, co nie mieli praw wlasnosci do gruntow, lub budynkow (wielemieszkaniowe)
  - budowa instalacji ochronnych na granicy
  - budowa dwuch nowych szpitali i trzech klinik medycznych
  - przygotowanie gruntow (infrastruktura) dla inwestorow prywatnych (hoteli itd), ktorzy i buduja wiekszosc podobnych rzeczy.
  - droga na terenie Abchazji, skat jedzie na budowe piasek i kamien.
  I duzo co jeszcze.

  No i na koniec, w wydatki na Olimpiade summuja i kredyty panstwa
  - dla hotelarzy na modernizacje
  - koleji na nowe pociagi
  - mejscowym firmam transportowym na nowe autobusy i inne samochody, statki
  - miejscowej wladzy, czyli Adleru, Soczi, Lazarewskomu itd, czyli wszystkim wioskam, co czesto nazywaja Bolszim Soczi, na oczyszczenie brzegu morza, poleprzenie parkow, ogrodu botanicznego, na remont mejscowych budynkow panstwowych, na inne cele itd.

  Ale panstwo i wymaga. Wiadomo, ze prywatni inwestorzy, co skorzystali z ulg i kredytow panstwowych, co nie zdarza na czas beda zrzucac sie na statkie wyczeczkowe, co beda wykorzystywane jako hotele. A juz zamowiono trzy. Czy firmy budujace drogi, jak nie zdarza, beda placic olbrzymie kary, a ze polowa oplaty bedzie tylko po przyjeciu pracy...

  Wiec wszystko jest jak popatrzec. Grunt, ze po Olimpiadzie to bedzie duzy kurort caloroczny. Zima - swoja turystyka, latem - swoja.

 • avatar

  nickk2013

  Oceniono 48 razy 34

  My w Krakowie będziemy mieli jeszcze lepszą Olimpiadę Zimową - Pojawi się przy tym nowa dyscyplina
  Otwarty Drużynowy Konkurs Kręcenia Lodów

 • avatar
 • avatar

  Gość: puzon

  Oceniono 57 razy 13

  Szajba Arena - bardzo trafna nazwa, dobrze oddaje sens tej inwestycji...

 • avatar

  Gość: 59 latek

  Oceniono 23 razy 11

  i pomyśleć ze żaden katolicki biskup tego nie pokropi. a podwykonawcy będą zapłaceni.

 • avatar

  supertlumacz

  Oceniono 21 razy 9

  Już podczas poprzedniej kadencji prezydenckiej Putin powiedział na tak zwanej dużej konferencji prasowej że Rosjanie za dużo pieniędzy zostawiają na wczasach zimowych w krajach alpejskich. IO Soczi 2014 mają to zmienić.

  Darmowe transmisje ze wszystkich najważniejszych imprez sportowych to jeden z powodów dla których rzeczywista stopowa życiowa życiowa w Rosji jest wyższa niz to wynika ze statystyk. Niewiarygodne, ale wg moich prywatnych obserwacji przeciętne spożycie na glowę jest tam wyższe od czeskiego, hiiszpanskiego i greckiego, a zbliża się do włoskiego.
  Transmisje sportowe to statystycznie małe piwo, ale darmowe najlepsze filmy świata to już nie.

  Być może jako gest kurtuazji wobec Gerarda Depardieu,jego filmy będą wyjątkiem i będą dostępne tylko za pieniądze, jak w Polsce. Dlatego radzę wam obejrzeć DARMO najlepszy z nich, moim zdaniem, Zielona karta.
  marne streszczenie po polsku pl.wikipedia.org/wiki/Zielona_karta_(film)
  obszerne szczegółowe streszczenie po angielsku en.wikipedia.org/wiki/Green_Card_(film)
  tytul filmu po rosyjsku , zalecanego w Rosji od lat 13, Вид на жительство
  jedna z darmowych prezentacji ze ścieżką dźwiekową w języku rosyjskim
  my-hit.ru/film/11996/online
  Jak jest z kosztem oglądania transmisji sportowych i filmów w Polsce wyjaśni wanm zigzaur. Ja wam tylko zwracam uwagę że euro 2012 spowodowało że Polska ma najdroższe nieużywane stadiony w Europie (jęsli nie na swiecie) , a prowokacja policyjna wobec rosyjskich kibiców zmniejszyła wplywy od turystow z FR.

 • avatar

  Gość: gal8

  Oceniono 8 razy 8

  polska za to buduje wspaniale kościoły i figury jezusa

 • avatar

  Gość: przemek

  Oceniono 24 razy 6

  Mimo, iż ta inwestycja jest ogromna. To 51 mld dolarów, chyba trochę za dużo wychodzi 210 mld złotych, a nasz stadion "narodowy" kosztował 2 mld gdzie ta kwota za 1 obiekt była bardzo wygórowana. Stadion Wembley kosztował 760mln funtów (3,6mld zl) a jaką technologie tam zastosowali. No nic najwyżej żeby obiekt był wykorzystywany po igrzyskach nawet w innym miejscu, bo dróg i kolei to nie przeciągną :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX