Bierzmy przykład ze Słowenii!

Słowenia uznawana jest dziś za najszybciej rozwijający się kraj pośród dziesiątki nowych członków Unii Europejskiej. To niewielkie słowiańskie państewko coraz śmielej dobija się też do drzwi światowej architektury.
Izola Social Housing Izola Social Housing

Współczesna architektura Słowenii

Kilkadziesiąt fotografii przedstawiających ponad 30 obiektów reprezentujących współczesną architekturę Słowenii można od czwartku obejrzeć na wystawie we wrocławskim Muzeum Architektury.

 

Na zdjęciu kolorowy apartamentowiec socjalny

 

Zobacz inne projekty OFIS Arhitekti, jednej z najpopularniejszych pracowni architektonicznych w Słowenii:


Cmentarz w Srebrenicy Cmentarz w Srebrenicy

Cmentarz

Ekspozycja "Współczesna architektura Słowenii" przedstawia najciekawsze obiekty, które powstały w tym kraju w ciągu ostatnich 10 lat. Wystawie a będzie czynna do 10 kwietnia.

Biurowiec Linde Biurowiec Linde

Biurowiec

Na wystawie znalazły się budowle niemal wszystkich rodzajów architektury - od budynków mieszkalnych i biurowych, przez handlowe po gmachy publiczne. Każdy z prezentowanych projektów udokumentowany jest przez kilka fotografii przedstawiających budynek, jego wnętrze oraz najbliższe otoczenie.

Kolejka Kolejka

Kolejka

Autorami ekspozycji są Andrej Hrausky oraz Maya Ivanic

Hotel Celjska Koca Hotel Celjska Koca

Hotel

 

Budynek Ministerstwa Finansów Budynek Ministerstwa Finansów

Budynek Ministerstwa Finansów

.

Biblioteka miejska Biblioteka miejska

Biblioteka miejska

.

Więcej o:
Komentarze (17)
Bierzmy przykład ze Słowenii!
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: iii

  Oceniono 1 raz 1

  ...eh Polsce do Slowenii baaardzo baaardzo daleko, moze i znalezlibysmy troche fajnych realizacji dorownujacym powyzszym,ale o tym jaka jest świadomośc estetyczna narodu świadczy np.wygląd wsi czy malych miasteczek-u nas katastrofa,w Slowenii -bajka!
  W Slowenii az roi sie od dobrych budynkow,podobnie jak w Austrii, gdzie nawet w malenkich wioskach buduje sie nowoczesnie i na bardzo wysokim poziomie...

 • controfiliburus

  Oceniono 1 raz 1

  Ach czy ja wiem czy jest tu sie nad czym zachwycać, w Polsce są budynki o podobnym poziomie architektury.

 • Gość: gosciu

  0

  Zgadzam się że Słowenia to kraj, który ma wszystko. Wspaniałe góry, ciepłe morze, z jednej strony słowiańszczyzna ale tuż obok Bella Italia, no to jest bogactwo nie do pogardzenia.

 • gsb

  0

  Słowenia - kraj z bajki. Morze śródziemne i Alpy, albo Włochy, Austria i Bałkany w jednym :). Kiedy tam mieszkałem co dzień wchodziłem na budynki, których nie powstadziłyby się pracownie Hadid czy Fostera... Zresztą w Słowenii nawet ludzie są ładniejsi :)

 • flaniermeile

  0

  Proponuję też zwrócenie uwagi na inny mały kraj z naszej "10" nowych krajów UE.
  W ESTONII obecnie buduje się niemal wyłącznie nowoczesne budynki o klimacie architektonicznym podobnym do Finlandii i innych krajów skandynawskich.
  Praktycznie nie spotkałem się tam z kiczowatymi budynkami.
  Np. biblioteka politechniki w Tallinie: arkkivahti.files.wordpress.com/2010/06
  tectonicablog.com/?p=9937 tu na 3. zdjęciu budynek sali gimnastycznej w Parnu

 • Gość: ala s

  0

  To, że w Polsce się budynki na podobnym poziomie architektury, nie znaczy, że mamy się nimi nie zachwycać, skoro ten poziom jest tak wysoki.

 • Gość: drdk

  0

  Slowenia uczy sie od Austrii

 • Gość: dddd

  0

  takie wypiździewie a architektura fajna.

 • Gość: metropolitan

  0

  czepiacie sie tam slowa jednego "postmodernizm", a tutaj Haidek poruszyl wazna kwestie tego czy nasladowac czy nie? a czy nie jest tak, ze podpatrywanie dobrych rzeczy u innych i nasladowanie ich to tez pewnego rodzaju innowacyjnosc, bo kopiuje sie w zasadzie sprawdzone, dobre rzeczy w miejsce prob i (byc moze) bledow? ja tez chetnie wiele z tych rzeczy widzialbym codziennie dookola siebie.
  co do slowenii - kraj o wyjatkowo wysokiej kulturze w estetyce, designie i architekturze - po czesci wynikajacych z sasiedztwa (wlochy) i bylej przynaleznosci panstwowej (austria)jak i dobrych doswiadczen w dziedzinie urbanistyki. nawet czasy jugoslowianskie zostawily duzo dobrego w slowenii, tam nie burzy sie zadnych budynkow z czasow ich komuny, bo sa po prostu dobre. natomiast slowenscy architekci w czasach jugoslawii projektowali bardzo ciekawe obiekty w calej jugoslawii, ktora jak na kraj socjalistyczny miala wyjatkowo dobra architekture i wizje urbanistyczna.
  polecam blog architekt ktora z pasja niektore obiekty w bylej jugoslawii opisuje:
  sajkaca. blogspot. com

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX