Nowoczesny i oryginalny dom jednoosobowy o powierzchni 40 m2

Domo Dom - projekt domu jednoosobowego o powierzchni 40 m2, był dla architekta Tadeusza Lemańskiego dużym wyzwaniem, ale ostatecznie udało się go pomyślnie zrealizować. Budynek zachwyca nowoczesną i oryginalną konstrukcją, natomiast wnętrza zadziwiają swą funkcjonalnością.
Domo Dom Domo Dom Fot.Tadeusz Lemański

Projekt Domo Dom był prawdziwym wyzwaniem

Do najtrudniejszych zadań podczas realizacji projektu Domo Dom należało stworzenie minimalistycznych i zarazem funkcjonalnych pomieszczeń, jak również uporanie się z narzuconym obowiązkiem pokrycia budynku dachem dwuspadowym.

Konstrukcja domu Konstrukcja domu Fot.Tadeusz Lemański

Konstrukcja domu jednoosobowego

Ściany i stropy budynku tworzą monolityczne powierzchnie żelbetowe. Cała konstrukcja została ocieplona i wykończona materiałem elewacyjnym: kamieniem i blachą tytanowo-cynkową.

Schody Schody Fot.Tadeusz Lemański

Wykończenie wnętrza budynku

Wnętrze domu jednoosobowego pokryła posadzka żywiczna i tynki cementowo-wapienne. Schody wykończono drewnem dębowym, by podkreślić ich funkcję oraz nadać im meblarski akcent.

Aneks kuchenny Aneks kuchenny Fot.Tadeusz Lemański

Pokój dzienny z aneksem

W prostej bryle prostopadłościanu kryje się pokój dzienny z aneksem kuchennym. Cała ściana od strony zachodniej jest przeszklona.

Sypialnia Sypialnia Fot.Tadeusz Lemański

Sypialnia na poddaszu

Sypialnia została przeniesiona na poddasze, ponieważ tego wymagała decyzja o warunkach zabudowy. To pomieszczenie doświetlają trzy okna połaciowe od strony wschodniej.

Warto wspomnieć też o garażu, który został wkomponowany w przestrzeń znajdującą się pod sypialnią.

Dom jednoosobowy Dom jednoosobowy Fot.Tadeusz Lemański

Lokalizacja domu jednoosobowego

Dom zlokalizowany jest przy ul. Zakamycze w Krakowie. Materiały do jego wykończenia zostały dobrane tak, by pasowały do pobliskiej okolicy, w której znajduje się Las Wolski, obiekty twierdzy Kraków, forty, schrony, jak również nowoczesne domy i tradycyjna wiejska architektura sprzed dziesiątek lat.

Domo Dom Domo Dom Fot.Tadeusz Lemański

Domo Dom świetnie wkomponował się w okoliczną zabudowę

Budynek pokryła szczelnie czarna blacha tytanowa cynkowa, natomiast garaż obłożono ciętym na gładko jasnoszarym piaskowcem. Te materiały sprawiły, że Domo Dom świetnie wkomponował się w okoliczną zabudowę - ma lekki i niezwykle nowoczesny charakter.

Dom o powierzchni 40 m2 Dom o powierzchni 40 m2 Fot.Tadeusz Lemański

Wyróżnienia za projekt Domo Dom

Pod koniec 2013 r. projekt Domo Dom został wybrany przez jury Stowarzyszania Architektów Polskich jako jedna z dziesięciu najlepszych realizacji domów reprezentujących Polskę na wystawie V4 Family Houses - domy Jednorodzinne w Krajach Grupy Wyszehradzkiej.

W 2015 r. internauci wyróżnili ten budynek w kategorii "najlepszy budynek jednorodzinny" w konkursie organizowanym przez Sztukaarchitektury.pl.

Więcej o:
Komentarze (5)
Nowoczesny i oryginalny dom jednoosobowy o powierzchni 40 m2
Zaloguj się
 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 5 razy 3

  "Domo Dom świetnie wkomponował się w okoliczną zabudowę" czyżby?! ( patrz zdj. nr 8). W tym miejscu pasuje jak zakopiańska chałupa na Wawelu.
  Budowa domu 40 m2 z definicji zakłada niski budżet, a budowa tego kosztuje tyle co budżetowego 250m2.
  Dlatego nie podzielam zachwytów bryla.pl.

 • robertqq

  Oceniono 2 razy 2

  Piękny :) ile kosztuje wybudowanie takiego ?

 • poprostuczlowiek

  Oceniono 1 raz 1

  Sciany zewnetrzne i dach zjadly caly budzet tak,ze zabraklo na przyzwoita kuchnie, a na lazienke to chyba zabraklo juz pieniedzy, na szczescie jest ogród. CIEZKI GRZMOT BEZ WDZIEKU I NIEMADRY

 • spkunc

  Oceniono 3 razy 1

  Przydałyby się rzuty, ale ze zdjęć dom zdaje się być bardzo ciasny... poza tym jednoosobowy dom to tak mi się wydaje mało rodzinny

 • pipistrello_in_giro

  Oceniono 1 raz -1

  Wymyślić można różne dziwactwa, tylko po co?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX