Katarzyna Pankowska laureatką Archiprix International 2017

'Termy miejskie. Przestrzeń sprzyjająca odnalezieniu równowagi pomiędzy ciałem, duchem i umysłem na terenie Fortu Bema w Warszawie' - projekt Katarzyna Pankowska

'Termy miejskie. Przestrzeń sprzyjająca odnalezieniu równowagi pomiędzy ciałem, duchem i umysłem na terenie Fortu Bema w Warszawie' - projekt Katarzyna Pankowska (źródło: www.archiprix.org)

Katarzyna Pankowska została laureatką międzynarodowego konkursu na najlepszy dyplom z zakresu architektury, projektowania przestrzeni miejskiej i architektury krajobrazu. Jury nagrody Archiprix International wybrało ośmiu finalistów spośród autorów 385 prac nadesłanych przez młodych architektów z całego świata.

Katarzyna Pankowska opracowała koncepcję utworzenia miejskich term na terenie warszawskiego Fortu Bema. Praca została przygotowana na Politechnice Warszawskiej pod kierunkiem Marcina Goncikowskiego. To drugie, prestiżowe wyróżnienie dla młodego, polskiego architekta w konkursie Archiprix International/ Hunter Douglas Awards. Po raz pierwszy tę nagrodę zdobył Hugon Kowalski w 2013 roku za opracowanie megajednostki na terenie bombajskiego slumsu Dharavi (promotorem pracy był Robert Konieczny). Później projekt ten stanowił część składową i punkt wyjścia do opracowanej przez Hugona Kowalskiego i Marcina Szczeliny ekspozycji "Let's talk about garbage", która została po raz pierwszy pokazana na wystawie głównej podczas zeszłorocznego Biennale w Wenecji.

Termy miejskie na terenie Fortu Bema w Warszawie

 

Nagrodzony projekt to propozycja utworzenia na terenie XIX-wiecznych fortów term miejskich, które jak wskazuje pełny tytuł pracy magisterskiej, mają stać się przestrzenią sprzyjającą odnalezieniu równowagi pomiędzy ciałem, duchem i umysłem. Pomysł polega na wkomponowaniu w skarpę poszczególnych brył mieszczących we wnętrzu baseny i strefę rekreacji. Jedynym znakiem widocznym na powierzchni będą otwory w formie świetlików wpuszczające do środka naturalne światło. Forma zagospodarowania terenu wynika z chęci zachowania strefy zielonej i zabytkowego układu fortyfikacji.

Zagrożeniem dla XIX-wiecznych zabudowań są zakusy wykorzystania atrakcyjnych działek, na których znajdują się forty, pod inwestycje mieszkaniowe. Koncepcja utworzenia term przedstawiona w pracy Katarzyny Pankowskiej proponuje adaptację popadających w ruinę fortów w taki sposób, by zachowały swój charakter, a jednocześnie stały się atrakcyjnym miejscem dla mieszkańców. Estetyka projektu, sposób operowania formą i materiałem bliski jest architekturze słynnych term w Vals zaprojektowanych przez Petera Zumthora.

"Termy miejskie. Przestrzeń sprzyjająca odnalezieniu równowagi pomiędzy ciałem, duchem i umysłem na terenie Fortu Bema w Warszawie" - tytuł nagrodzonej pracy magisterskiej Katarzyny Pankowskiej przygotowanej na Politechnice Warszawskiej pod kierunkiem architekta Marcina Goncikowskiego.

ZOBACZ PROJEKT >>>

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
 • Ta wizja inwestycji koło fortu ma być jeszcze zmodyfikowana Spór o fort "Luneta Warszawska" [KRAKÓW]
 • Let's talk about garbage. Projekt Hugona Kowalskiego i Marcina Szczeliny na Biennale Architektury w Wenecji Architektura i śmieci: Let's talk about garbage
 • Zwycięski projekt w międzynarodowym konkursie Archi-World Academy Awards
'Dom w Katowicach. Mieszkanie w ogrodzie' - projekt Maciej Warot. Maciej Warot finalistą konkursu Archi-World Academy Awards
Komentarze (2)
Katarzyna Pankowska laureatką Archiprix International 2017
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • avatar

  Gość: ava

  Oceniono 5 razy 5

  Też lubię Zumthora

 • avatar

  Gość: verseau

  0

  kojarzy mi sie ze starożytną architektura (nie wiem czy dobrze, ale mi sie podoba)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły