Innowacyjne Dworce Systemowe czy klony? Nowe dworce PKP w mniejszych miastach

18.02.2016 08:14
Nowy Dworzec systemowy w Ciechanowie

Nowy Dworzec systemowy w Ciechanowie (PKP - materiały prasowe)

Polskie koleje po latach stagnacji wreszcie się zmieniają. W dużych miastach powstają nowoczesne reprezentacyjne budynki dworcowe, remontowane są stare i zabytkowe obiekty, ale kolejowa rewolucja ma jeszcze jedno oblicze: Innowacyjne Dworce Systemowe. Działają już cztery pierwsze takie budynki, a kolejarze testują rozwiązania i szykują się do budowy kolejnych takich budynków.

Innowacyjne Dworce Kolejowe to projekt budowy modułowych, powtarzalnych budynków dworcowych w mniejszych miejscowościach, w których dziś istnieją często przeskalowane i będące w złym stanie technicznym budynki z PRL-u. W ich miejscu kolejarze budują mniejsze obiekty, które dzięki ekologicznym rozwiązaniom i mniejszym rozmiarom mają być tańsze w utrzymaniu jednocześnie oferując pasażerom komfortowe warunki oczekiwania na pociąg.

Pierwsze cztery obiekty powstały w Nasielsku, Mławie, Strzelcach Krajeńskich i w Ciechanowie. Jeśli się sprawdzą, kolej szykuje się już do budowy następnych obiektów w kolejnych miejscowościach. Z założenia wszystkie mają się składać z części dworcowej, niewielkiej części komercyjnej i niedużej przestrzeni miejskiej z ławkami i stojakami rowerowymi. Całość pod jednym wspólnym dachem łączącym bryły w jeden spójny obiekt. Do dyspozycji pasażerów w nowych dworcach są niewielkie poczekalnie, w którym można korzystać z sieci internetowej. Kolejarze zapewniają także że mniejsze dworce będą łatwiejsze do utrzymania w czystości, a dzięki zastosowaniu oświetlenia LEDowego i ekologicznych systemów pozyskiwania energii takich jak pompy ciepła czy panele słoneczne także tańsze w utrzymaniu od dotychczasowych o kilkadziesiąt procent.

Od zewnątrz budynki różnią się między sobą jedynie w bardzo nieznacznym stopniu. W bryłach dominują powtarzalne rozwiązania i elewacje z włóknocementowych elementów. Takie rozwiązanie na pewno obniża koszty i skraca czas potrzebny na wybudowanie budynków, ale pozostaje wątpliwość dotycząca samej formy architektonicznej. Pozostaje też pytanie o rozmiar dworcowych poczekalni. O ile w budynkach z poprzedniej epoki są one często naprawdę duże i niedostosowane do dzisiejszych potrzeb, ale rodzi się pytanie o przyszłość i o to, ile podróżnych będzie podróżowało koleją za 10 czy 15 lat. Czy decydując się na wyburzenia obecnych dworców nie produkujemy kolejnego problemu, który pojawi się za kilka czy kilkanaście lat?

Wyburzony dworzec kolejowy w NasielskuWyburzony dworzec kolejowy w Nasielsku Google Street View

Wyburzenie starych budynków to także symboliczne pożegnanie się ze starą epoką, nie tylko tą, w której kolej popadała w stagnację i likwidowała kolejne połączenia, ale także intensywnego rozwoju i nowych wspaniałych budynków, które w małych miejscowościach były prawdziwym oknem na wielki świat i powiewem nowości. Nowe dworce zdecydowanie nie mają takich ambicji - to raczej głos ekonomisty i rozsądku.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

Zobaczcie galerię pokazujące nowe dworce i podzielcie się w komentarzach swoją opinią na ich temat. To głos rozsądku i racjonalnego myślenia czy smutny koniec wielkiej przeszłości?

Innowacyjne Dworce Systemowe

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
Komentarze (24)
Innowacyjne Dworce Systemowe czy klony? Nowe dworce PKP w mniejszych miastach
Zaloguj się
 • Gość: Pit12

  Oceniono 23 razy 23

  Miałem okazję robić różne inwentaryzacje w Zachodniopomorskim i ciekawe rzeczy wychodzą na prowincji np. poniemieckie poczty i dworce to z reguły 2 projekty w 3 wariantach, te same rozstawy legarów, układ wnętrza ten sam. Całkowita typówka i to w II połowie XIX wieku. Wszystko z cegły, szyn, drewna, dachówki ceramicznej i sitowia na podbitkę stropu. Ciekawe że szyny na stropy to z reguły francuskie szyny wywiezione w 1870-73 i używane w Prusach jeszcze przez dłuższy czas, często też sama kolej i jej budynki w terenie (poza większymi miastami) budowane były przy dużym udziale francuskich jeńców. Nic tam specjalnego się nie znajdzie, prędzej w lokalnych ratuszach i prywatnych budynkach, fabryczkach itd.

 • czonek22

  Oceniono 15 razy 15

  Rzeczywistość nie była tak jednoznaczna jak opisuje to artykuł, gigantyczny budynek dworca w Mławie, wybudowany w końcówce lat 80, skalą odpowiadający dworcowi przedwojennemu, gdy Mława była stacja graniczną, w rzeczywistości oferował powierzchnię obsługi pasażerów (kasy i poczekalnia) mniejszą niż obecny dworzec modułowy i w o wiele gorszym standardzie.

 • Oceniono 10 razy 10

  Tak się składa, że w Ciechanowie poprzedni dworzec zbudowano w 1877 r., a nie w PRL. W PRL ładny, drewniany gmach otynkowano, likwidując skutecznie walory zabytkowe. A przy nowych, modułowych to nie można na bani z Warszawy wyjeżdżać nocą bo zamiast np. w Mławie można wysiąść w Nasielsku. Tak jak Mroczkowski w Zmiennikach mieszkania pomylił :)

 • jakobhorner

  Oceniono 6 razy 6

  Nasielsk miał taki wielki dworzec? Nieźle. Typówkę można robić, ale nigdy 1 :1. Warto też zróżnicować projekty, względem województw. Skoro robimy typówki, to w każdym z 16 województw inna, lokalna.

 • Gość: Wiktor

  Oceniono 7 razy 3

  Tyle marudzicie a mi to sie naprawde podoba. pkp nie jest w stanie w kazdym malym miescie zrobic dziela sztuki (pomijajac to czy w ogole jest w stanie). A te dworce modulowe przynajmniej na zdjeciach wygladaja na nowoczesne schludne bryly ktore zazwyczaj beda zastepowac zniszczone prlowskie budy (tak tak wiem ze nie zawsze). A ze robia to na wieksza skale i o zgrozo nawet testuja w tych kilku miastach to moze nawet robi to ktos z glowa i bedzie sie oplacac.

 • dublet

  Oceniono 2 razy 2

  Należy zostawić nienaruszony peron w Włoszczowie, zabytek klasy zerowej.

 • ampolion

  Oceniono 7 razy 1

  Prwdziwe potworności to "dworcowe" przystanki autobusowe.

 • Gość: Bartek

  0

  Przed skomentowaniem poczytalem komentarze i przykro sie czyta czesto skrajne podejscie do tematu.
  Moim zdaniem wyzej pokazane dworce mają swój nawet urok, przede wszystkim jednak praktyczne zastosowanie - zimą jest gdzie poczekać w OGRZANEJ poczekalni a nie zimnej i smierdzącej. poza tym - estetyka i łatwość zadbania o czystość - w molochach to się nie zdarzało. Jestem jak najbardziej za takimi projektami. Tylko: zatrwaza mnie opcja "produkcji" takich dworców na duża skalę - w sensie żeby nie doszło do tego że WSZĘDZIE będzie dzieisątki takich samych dworców. Moim zdaniem nie wiele więcej kosztowałoby stworzenie kilku- kilkunastu opcji projektu dostosowanego do potrzeb rożnych miast (tak tak, nie każde miasto ma tyle samo pasażareów czy mieszkanców), np rozniących się wielkością, czy elewacja (nie mam na mysli tu jedynie koloru ale kształt - klasyczny przykład to stadiony na swiecie, wiekszosc nie rozni sie we wnętrzem ale dzięki urozmaiconej elewacji zyskują charakterystyczne tylko dla siebie walory.

  Także ja jestem na tak, tylko nie róbmy tego wszędzie i tak samo. Aaa, no i nie koniecznie wyburzajmy wszystkie stare dworce bo naprawde niektore wystarczy odrewitalizowac (np Iława, Malbork) i będzie spoko. No ale juz taki cód jak w Grudziądzu z którego pochodzę- wyburzyć.

  Pozdrawiam!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły