Nowy mural w Słupsku. Mieszkańcy są zachwyceni

Dzisiaj odbyło się oficjalne odsłonięcie nowego muralu w Słupsku. To niezwykle kolorowy, bogaty w detale, pełen życia obraz przedstawiający scenki rodzajowe z życia miasta. Zobaczymy na nimi postaci związane z historią Słupska: Witkacego, Jerzego Waldorfa, czarownicę Trinę Papisten na miotle oraz wynalazcę karty pocztowej Heinricha von Stephana. To ostatni z czterech murali zrealizowanych dla Słupska przez firmę Good Looking Studio.

Nowy mural powstał przy ulicy Starzyńskiego, ściana została pomalowana tak, by imitować pierzeję starych kamienic. Zdjęciami nowego malowidła w przestrzeni Słupska podzielił się na portalu Facebook prezydent miasta Robert Biedroń. Mieszkańcy nie kryją swojego zachwytu pisząc w komentarzach:

Coś podobnego widziałam w Hiszpanii, ale to duuużo ładniejsze.
Takie widoczki na szarych murach ożywiają miasto -SUPER.

Krytyczne głosy, takie jak ten pojawiają się raczej sporadycznie:

Potworność. To nie jest mural, ale dekoracja. Niestety, również trochę kicz, coś niewiele lepszego od „pastelozy termomodernizacyjnej” polskich bloków. Kocham murale, ale ten tu to zaśmiecenie wizualne krajobrazu. Fajnie, że to nie jest wielka reklama, ale jest tak „za bardzo”, jak za bardzo jest przy polskich drogach, gdzie co 30 metrów stoi billboard. Szkoda

Murale, wielkoformatowe rysunki wywodzące się ze street art-u, pojawiają się na kolejnych elewacjach  jak grzyby po deszczu. Zazwyczaj pełnią funkcję dekoracyjną. Bywają też wykorzystywane przez twórców reklam do tworzenia perswazyjnych komunikatów w przestrzeni publicznej. Coraz rzadziej występują w charakterze dzieła sztuki, niosącego przekaz, który zmusza do refleksji, tak jak na przykład prace grupy artystycznej Twożywo. Wielkoformatowe rysunki na dobre wpisały się w krajobraz polskich miast. Nie każdy jednak stanowi wartość samą w sobie. Niektórzy twierdzą wręcz, że moda na murale i ich powszechność w polskim krajobrazie nosi znamiona nowej choroby estetycznej obok słynnej billboardozy i pastelozy pojawia się jednostka nazwana muralozą. Czy wywodząca się z awangardy praktyka przeistoczyła się w festyn banalizmów? A może właśnie murale spełniają swoje zadanie wprowadzając w oficjalną przestrzeń publiczną trochę koloru, zabawy i nieformalnego spojrzenia? 

Więcej o muralach przeczytasz TU

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

 

Nowy Mural w Słupsku. HIT czy KIT?
Więcej o:
Komentarze (10)
Nowy mural w Słupsku. Mieszkańcy są zachwyceni
Zaloguj się
 • Gość: klaps

  Oceniono 17 razy 11

  Fajne - dopasowane do estetyki miasta. Kicz? No tak - kicz też jest piękny.

 • Oceniono 14 razy 8

  Super, bardzo mi się podoba. Jaka jest definicja kiczu? Nie wiem. Czasem coś jest tak brzydkie, że aż piękne ;) Ale to nie ten przypadek.

 • p_architektoniczny

  Oceniono 2 razy 2

  świetny, naprawdę ekstra!!!

 • pajanko

  Oceniono 6 razy 0

  Zamiast zbudowac takie domy domy z oknami ze szprosami to maluja murale....

 • michal.przestrzen

  Oceniono 8 razy -2

  Według mnie ten mural jest chaotyczny i tandetny, murale mogą być ciekawym elementem krajobrazu miejskiego, niestety ten psuje estetykę Słupska.

 • Gość: li

  Oceniono 13 razy -7

  a fuj!

 • rogan

  Oceniono 31 razy -25

  Ojej a gdzie gejowska tęcza ? Chyba Biedroń nie zadbał do konca o projekt tak czy inaczej gratuluje mieszkańcom słupska prezedencika który występuję w tzw. Roascie u boku Popka który pocioł sobie mordę dla szpanu po drugie ktos kto reprezentuje najwyższą władze chociażby w UM nie powinien brać udziału w programie który śmieje się np ze smierci Przybylskiej! Biedroń potwierdził tylko to że ciągnie go do patologii! Rozrywka? ie ma innego wytłumaczenia Biedroń biorac udział w takim patologicznym programie udowodnił że jest prostakiem!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX