Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kolejne murale na gdańskiej Zaspie. To jedyne takie miejsce w Polsce!

red

Zakończył się Festiwal Monumental Art. Na ścianach kolejnych bloków pojawiły się nowe, ogromne murale

Była to już szósta edycja wydarzenia organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej. W sumie przez kilka ostatnich lat na gdańskiej Zaspie udało się wymalować 49 murali. Te najnowsze stworzyli artyści z Włoch, Hiszpanii, Argentyny i Polski.

Pierwsze murale na ścianach bloków zaczęły powstawać w 1997 r. Do pomysłu powrócono dopiero w 2009 r., wtedy po raz pierwszy odbył się Festiwal Monumental Art.

Przez ten czas zaniedbane ściany bloków zyskały kolorowe malowidła o różnorodnej tematyce. Niektóre przedstawiają znane postaci, historię miasta czy wariację podjętych przez artystki i artystów tematów dotyczących wolności, miłości, kryzysu oraz w tym roku - drogi do szczęścia. Powstała nawet specjalna interaktywna mapa, która ułatwi zwiedzanie wszystkich malowideł.

Tak powstawały murale:

Nowe murale powstały przy ul. Skarżyńskiego 10a (autorem jest Argentyńczyk Gualicho), ul. Dywizjonu 303 9d (włoski artysta Opiemme), ul. Nagórskiego 5c (autor: Maciej Salamon) i ul. Pilotów 18e (autorzy: Zosen Bandido z Hiszpanii i Mina Hamada z Japonii).

Niedawno kolekcję murali docenił amerykański portal The Huffington Post. Wymienił on Gdańsk na liście 26 miejsc na świecie, które warto odwiedzić właśnie ze względu na ścienne malowidła.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kolejne murale na gdańskiej Zaspie. To jedyne takie miejsce w Polsce!