Kolejne murale na gdańskiej Zaspie. To jedyne takie miejsce w Polsce!
Zakończył się Festiwal Monumental Art. Na ścianach kolejnych bloków pojawiły się nowe, ogromne murale










Była to już szósta edycja wydarzenia organizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej. W sumie przez kilka ostatnich lat na gdańskiej Zaspie udało się wymalować 49 murali. Te najnowsze stworzyli artyści z Włoch, Hiszpanii, Argentyny i Polski.
Pierwsze murale na ścianach bloków zaczęły powstawać w 1997 r. Do pomysłu powrócono dopiero w 2009 r., wtedy po raz pierwszy odbył się Festiwal Monumental Art.
Przez ten czas zaniedbane ściany bloków zyskały kolorowe malowidła o różnorodnej tematyce. Niektóre przedstawiają znane postaci, historię miasta czy wariację podjętych przez artystki i artystów tematów dotyczących wolności, miłości, kryzysu oraz w tym roku - drogi do szczęścia. Powstała nawet specjalna interaktywna mapa, która ułatwi zwiedzanie wszystkich malowideł.
Tak powstawały murale:
Nowe murale powstały przy ul. Skarżyńskiego 10a (autorem jest Argentyńczyk Gualicho), ul. Dywizjonu 303 9d (włoski artysta Opiemme), ul. Nagórskiego 5c (autor: Maciej Salamon) i ul. Pilotów 18e (autorzy: Zosen Bandido z Hiszpanii i Mina Hamada z Japonii).
Niedawno kolekcję murali docenił amerykański portal The Huffington Post. Wymienił on Gdańsk na liście 26 miejsc na świecie, które warto odwiedzić właśnie ze względu na ścienne malowidła.
- Więcej o:
"Z bliska / Z daleka". Poznański przewodnik alternatywny
Nowy warszawski mural - David Bowie na żoliborskim bloku
Reklamy z czasów PRL-u. Doceńmy dziedzictwo minionej epoki!
Mistrz iluzji! Artysta namalował największy obraz świata [ZDJĘCIA]
Galeria 40/40. Warszawskie zagłębie street artu [ZDJĘCIA]
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki