Kostka z betonu - modernizacja modernizmu

W domach - kostkach drzemie niemały potencjał. Wiedzą o tym autorzy projektu przebudowy domu w Koziegłowach z pracowni TEŻ ARCHITEKCI. Coraz więcej osób decyduje się na to, by tchnąć nowe życie w starą, "modernistyczną kostkę".

Jak projektowano domy-kostki w PRL-u?

Dom wybudowano w latach 70. XX wieku w Koziegłowach niedaleko Poznania jako realizację projektu tak zwanej „modernistycznej kostki”. Cechą charakterystyczną tego typu domów jest rzut na planie zbliżonym do kwadratu, dwie kondygnacje użytkowe, w tym wysoki, podpiwniczony parter usytuowany na niespełna dwóch metrach wysokości nad poziomem terenu. Taki plan przestrzenny często rozmija się z potrzebami mieszkańców, dlatego tak wielu posiadaczy kostki decyduje się na jej przebudowę.

Metamorfoza "modernistycznej kostki"

Klienci chcieliby mieszkać w funkcjonalnym domu, zminimalizować przestrzeń magazynową oraz zmniejszyć dystans pomiędzy przestrzenią dzienną i otoczeniem.

Zdecydowaliśmy się wyburzyć wszystkie istniejące dobudówki, które z czasem „przyrosły” do głównej bryły, wyciąć istniejący strop pomiędzy piwnicą a parterem, zasypać piwnicę, oraz usunąć wewnętrzne ściany działowe. Dzięki tym zabiegom udało się stworzyć przestronny, jasny parter na poziomie wejścia do domu i wyjścia do ogrodu

- mówią autorzy projektu z pracowni TEŻ ARCHITEKCI.

Nowa, otwarta przestrzeń dzienna to salon połączony z jadalnią i kuchnią, niewielka spiżarnia oraz łazienka. Na piętrze znajdują się trzy sypialnie i łazienka. Przez umieszczenie dużych otworów okiennych na każdej ze ścian, wnętrze zyskuje odpowiednią ilość światła przez cały dzień. Dzięki przebudowie mieszkańcy mają do dyspozycji 120 mkw. w pełni funkcjonalnej powierzchni użytkowej.

Kwadratowe, różnej wielkości okna rozmieszczone na każdej z elewacji są osadzone częściowo w istniejących nadprożach. Całość utrzymana jest w prostym, surowym, charakterze; dominuje tutaj beton i bielone drewno.

W galerii zdjęć zobaczycie projekt, wizualizację i grafiki obrazujące główne kierunki przebudowy.

Przebudowa "modernistycznej kostki" została opracowana przez zespół projektowy pracowni TEŻ ARCHITEKCI: Małgorzata Siekanko, Paulina Wielgosz-Konewka, Marta Sękowska-Kulińska. Projekt konstruktorski przygotował Maciej Kaleta, wizualizacje pracownia Rzemiosło Architektoniczne, kolaże Hanna Podladowska.

Więcej o:
Komentarze (2)
Kostka z betonu - modernizacja modernizmu
Zaloguj się
  • xysieq

    Oceniono 14 razy 4

    Zaraz mnie fala hejtu zaleje, ale ta modernizacja jest tragiczna.
    Z xujni w bunkier że tak powiem.
    Proponuję gniazdo ckm na dachu, jakieś resztki swastyki, kotwicę PW na ścianie i może na biletach dla naiwnych zarobią oprowadzając po nieznanym gnieździe oporu dywizji SS Kurze Jaroslav.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX