Kostka z betonu - modernizacja modernizmu [METAMORFOZA]

15.06.2017 10:22
'Kostka z betonu' - projekt pracownia TEŻ ARCHITEKCI

'Kostka z betonu' - projekt pracownia TEŻ ARCHITEKCI (mat. pracowni)

W domach - kostkach drzemie niemały potencjał. Wiedzą o tym autorzy projektu przebudowy domu w Koziegłowach z pracowni TEŻ ARCHITEKCI. Coraz więcej osób decyduje się na to, by tchnąć nowe życie w starą, "modernistyczną kostkę".

Jak projektowano domy-kostki w PRL-u?

Dom wybudowano w latach 70. XX wieku w Koziegłowach niedaleko Poznania jako realizację projektu tak zwanej „modernistycznej kostki”. Cechą charakterystyczną tego typu domów jest rzut na planie zbliżonym do kwadratu, dwie kondygnacje użytkowe, w tym wysoki, podpiwniczony parter usytuowany na niespełna dwóch metrach wysokości nad poziomem terenu. Taki plan przestrzenny często rozmija się z potrzebami mieszkańców, dlatego tak wielu posiadaczy kostki decyduje się na jej przebudowę.

Metamorfoza "modernistycznej kostki"

Klienci chcieliby mieszkać w funkcjonalnym domu, zminimalizować przestrzeń magazynową oraz zmniejszyć dystans pomiędzy przestrzenią dzienną i otoczeniem.

Zdecydowaliśmy się wyburzyć wszystkie istniejące dobudówki, które z czasem „przyrosły” do głównej bryły, wyciąć istniejący strop pomiędzy piwnicą a parterem, zasypać piwnicę, oraz usunąć wewnętrzne ściany działowe. Dzięki tym zabiegom udało się stworzyć przestronny, jasny parter na poziomie wejścia do domu i wyjścia do ogrodu" - mówią autorzy projektu z pracowni TEŻ ARCHITEKCI.

Nowa, otwarta przestrzeń dzienna to salon połączony z jadalnią i kuchnią, niewielka spiżarnia oraz łazienka. Na piętrze znajdują się trzy sypialnie i łazienka. Przez umieszczenie dużych otworów okiennych na każdej ze ścian, wnętrze zyskuje odpowiednią ilość światła przez cały dzień. Dzięki przebudowie mieszkańcy mają do dyspozycji 120 mkw. w pełni funkcjonalnej powierzchni użytkowej.

Kwadratowe, różnej wielkości okna rozmieszczone na każdej z elewacji są osadzone częściowo w istniejących nadprożach. Całość utrzymana jest w prostym, surowym, charakterze; dominuje tutaj beton i bielone drewno.

W galerii zdjęć zobaczycie projekt, wizualizację i grafiki obrazujące główne kierunki przebudowy. Obecnie trwa przebudowa domu według zaprezentowanego projektu.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Przebudowa "modernistycznej kostki" została opracowana przez zespół projektowy pracowni TEŻ ARCHITEKCI: Małgorzata Siekanko, Paulina Wielgosz-Konewka, Marta Sękowska-Kulińska. Projekt konstruktorski przygotował Maciej Kaleta, wizualizacje pracownia Rzemiosło Architektoniczne, kolaże Hanna Podladowska.

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Zobacz także
Komentarze (149)
Kostka z betonu - modernizacja modernizmu [METAMORFOZA]
Zaloguj się
 • Gość: gość

  Oceniono 217 razy 175

  Rok 2017. Architekci nadal nie rozumieją, że surowy beton w polskich warunkach starzeje się brzydko, a przez większą część roku wygląda jak siedem nieszczęść.

 • Gość: mimi

  Oceniono 114 razy 78

  Wewnątrz fajny z zewnątrz koszmarny bunkier.

 • Gość: calmy

  Oceniono 71 razy 65

  Chciałabym zobaczyć jak gospodarze wracają do domu po zimowym spacerze, w czasie wichury i zamieci. Jak otwiierają drzwi i zostają wdmuchnięci w zmoczonych ubraniach i kaloszach do tego elegnckiego salonu z fortepianem.

  Oj, oj, chyba architekt był na praktyce we Włoszech. A powinien raczej do Norwegii pojechać.

 • wujek_extrema

  Oceniono 108 razy 64

  To jest cos absolutnie koszmarnego. Metamorfoza jest ale ze zlego na jeszcze gorsze

 • pawlan

  Oceniono 79 razy 63

  Po pierwszej wiosennej burzy państwo architekci będą wiedzieć czemu podłoga była dwa metry nad poziomem ziemi...

 • Gość: KOSTEK

  Oceniono 84 razy 52

  Brzydki jak cholera.

 • wojtusz

  Oceniono 57 razy 51

  Z paskudy powstała - paskuda.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze artykuły