Od PRL-owskiej kostki do intrygującej willi. Niebanalny remont domu w Kiekrzu

Domy-kostki zaczęły pojawiać się w polskim krajobrazie w latach 70. Po modernizacjach imponują do dziś. Ktura Architekci przebudowali stary dom w Kiekrzu. Zachwyca elegancją i intrygującą fasadą.

Podkreślić prostotę

Dom znajduje się w Kiekrzu obok Poznania, w pełnej zieleni okolicy Jeziora Kierskiego. Sąsiednia zabudowa jest dość zróżnicowana i ciasna; w większości są to domki letniskowe.

Właściciel szczególnie popularnej w latach 70. „kostki” zaplanował jej odświeżenie. Celem była jak najmniejsza ingerencja w bryłę obiektu. Układ funkcjonalny był dobry, dlatego nie było potrzeby jego modyfikacji. Architekci postanowili zatem podkreślić zalety budynku, wykonując lifting elewacji.

Dbałość o materiał i wykonawstwo było przy tej realizacji kluczowe – począwszy od doboru drewna oraz struktury i koloru tynku, poprzez wykonanie zadaszenia wejścia wraz z indywidualnym rozwiązaniem jego odwodnienia.

- mówią projektanci z pracowni Ktura Architekci.

Małe zmiany, zdumiewające efekty

Mogłoby się wydawać, że „kostki” niczym nas już nie zaskoczą. Dom w Kiekrzu udowadnia jednak, że z pozoru zwyczajny, sześcienny budynek to nieskończone pole do popisu.

Dom w Kiekrzu - po i przed remontemDom w Kiekrzu - po i przed remontem Fot. www.fotografy.eu

Fasada domu intryguje już z daleka, bowiem pozbawiona została okien. Gładką białą ścianę przełamano ramą, która pełni rolę zadaszenia strefy wejściowej. Wnękę ramy wyłożono thermo jesionem i wkomponowano w nią licowane, niemal niewidoczne drzwi. Obok nich umieszczono pionowy element, który przełamuje jednolitość płaszczyzny elewacji i doświetla wnętrze. Z drugiej strony budynku, od strony ogrodu dobudowano kubiczny taras. Aby nawiązać do frontu, architekci również wykończyli go thermo jesionem.

Autorzy: One Architekci/Projekt koncepcyjny: Katarzyna
Buczkowska-Grobecka (Ktura Architekci), Otylia Danielewicz-Labacka,
Projekt budowlany oraz nadzór nad realizacją: Katarzyna
Buczkowska-Grobecka (Ktura Architekci),
Zdjęcia z realizacji: www.fotografy.eu

Więcej o:
Komentarze (10)
Od PRL-owskiej kostki do intrygującej willi. Niebanalny remont domu w Kiekrzu
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 9 razy 9

  Prostota - podstawa dobrej architektury.

 • ferrment

  Oceniono 7 razy 5

  Intrygującego nic w tym nie widzę. Wygląda nieco lepiej, owszem.

 • aalliiccee

  0

  Idealnie biała ściana a przed nią daszek prawie poziomy. Bardzo mi się podoba ale jak taką ścianę zabezpieczyć przed odbijaniem wody deszczowej i zalegającym śniegiem? Nie piszę aby krytykować tylko uzyskać info nt zabezpieczenia. Byle gzymsik na jasnej elewacji ma nad sobą zielono szare zabrudzenia po jednym sezonie.

 • pidoc

  Oceniono 4 razy -2

  Moda na ściany płaczu od frontu ma się dobrze. Pod tym względem tradycyjna architektura zdecydowanie wygrywa - elewacja frontowa tradycyjnego domu otwiera się na otoczenie i dodaje mu walorów estetycznych, czego o współczesnych bunkrach powiedzieć nie sposób.

 • ewelinaros83

  Oceniono 21 razy -7

  Fajny pomysł, bez zbędnych udziwnień. Jak remontowaliśmy dom to też pomalowaliśmy go na biało, a na elewację przy wejściu poszły dodatkowo deski kompozytowe z dobretarasy.pl w ciemnobrązowym kolorze. Wyglądają jak drewniane, a łatwiej je czyścić i nie trzeba impregnować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX