Współczesna polska chata. Dom na łące w Cisiu koło Częstochowy

Dom na łące jest nowoczesną interpretacją starej polskiej chaty. Kamil Cierpioł z grupy VERSO znalazł inspirację w pobliskich zabudowaniach starych, drewnianych domów.

Dom, będący współczesną interpretacją starej, polskiej chaty, znajduje się w miejscowości Cisie w powiecie Częstochowskim. Zaprojektował go Kamil Cierpioł z grupy VERSO. Cisie położone są na terenie Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą. To typowa polska wieś z łańcuchowym układem zabudowy, ciągnącym się wzdłuż kilku ulic. Architekt nazwał swój projekt "Dom na łące". Nic dziwnego - budynek stanął na środku łąki, w trzeciej linii zabudowy od ulicy dojazdowej.

Inspirację do projektu znaleziono... w sąsiedztwie. W pobliskich zabudowaniach starych domów w konstrukcji drewnianej zrębowej. Te budynki w kolorze ciemnoszarym lub czarnym mają podobną budowę. Wszystkie są na planie prostokąta z dostawionym obok przedsionkiem. Wszystkie pokryte są tradycyjnym dwuspadowym dachem. Kamil Cierpioł z grupy VERSO zdecydował się na podobne rozwiązanie.

Inspiracją były okoliczne zabudowania.Inspiracją były okoliczne zabudowania. Fot. Kacper Ziółkowski

Powstał parterowy budynek, zbudowany na planie prostokąta z podcieniami od strony tarasu i wejścia. Ze względu ma podmokły teren, dom stanął na betonowej płycie fundamentowej nawiązującej do kamiennych fundamentów. Z zewnątrz "Dom na łące" obłożono deską elewacyjną z modrzewia polskiego opalonego ogniem i zaimpregnowanego olejem. Całość przykryto dachem w przeważającej części dwuspadowym, który dla osiągnięcia ciekawszej formy został przekręcony. Budynek stał się dzięki temu bardziej dynamiczny. Dom powstał w konstrukcji drewnianej szkieletowej w formie prefabrykatów. Ściany z wypełnieniem w z wełny mineralnej obłożono z zewnątrz opalanymi ogniem deskami.

"Dom na łące" zaprojektowano dla czteroosobowej rodziny. Sposób kształtowania wnętrza umożliwia zmianę aranżacji niektórych pomieszczeń a nawet łączenie ich ze sobą. Dom może zmieniać się z wiekiem i potrzebami mieszkańców.

Projekt: Dom na łące
Autor projektu: Kamil Cierpioł – grupa VERSO
Powierzchnia działki: 1867 m kw.
Powierzchnia zabudowy: 171,5 m kw.
Powierzchnia użytkowa: 137,88 m kw

Więcej o:
Komentarze (2)
Współczesna polska chata. Dom na łące w Cisiu koło Częstochowy
Zaloguj się
  • dzika_kukulka

    Oceniono 1 raz -1

    W rejonie Czestochowy bardzo popularnym materialem budowlanym jest raczej kamien wapienny z wzmocnieniami z cegly. Szkoda ze architekt o tym nie pamietal projektujac ta bryle. Wyglada na oderwana od krajobrazu, a inspiracja chata jest niezbyt widoczna po decyzji 'skrecenia dachu dla uzyskania ciekawszej formy'. Jesli dach ma inny ksztalt to ciezko skojarzyc go z dachem typowej chaty. Przypomina mi to troche 'architekture opowiadana', czyli taka o ktorej architekt musi opowiedziec zeby ludzie wiedzieli o co chodzi i ze ma im sie podobac.

  • Czesław Rosomak

    Oceniono 3 razy -1

    Te stare chaty z ostatniego zdjęcia wyglądają przy tym potworku jak perełki architektury.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX