Wystawa "Dawny Hotel Cracovia" - historia hotelu na starych fotografiach

Redakcja Pressland/WG

Jak wyglądał Hotel Cracovia w latach swojej świetności? Kim byli jego goście? Czym przyciągał turystów? Na wystawie "Dawny Hotel Cracovia" zostaną zaprezentowane zarówno zdjęcia Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, jak i fotografie nadesłane przez bywalców tego miejsca.

Wystawa 'Dawny Hotel Cracovia'.
Wystawa 'Dawny Hotel Cracovia'.
Fot. mat. prasowe

Hotel Cracovia znajdujący się przy krakowskich Błoniach został zaprojektowany przez architekta Witolda Cęckiewicza, a jego budowę ukończono w 1965 roku. W momencie otwarcia był najdłuższym i jednym z najbardziej nowoczesnych hoteli w Polsce - miał 314 pokoi, 500 miejsc noclegowych i ponad 300 pracowników. To tutaj można było wpaść na tatara  lub kremówki czy wymienić świetlówki na papier toaletowy. Tutaj na własne oczy można było zobaczyć aktorkę wcielającą się rolę "Niewolnicy Isaury". Dziś w murach hotelu działa  Forum Designu, gdzie swoje prace prezentują i sprzedają twórcy sztuki użytkowej.

Hotel Cracovia w Krakowie.
Hotel Cracovia w Krakowie.
Fot. Zygmunt Put Zetpe0202 [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Tutaj, w pierwszy weekend września, odbędzie się wystawa fotografii "Dawny Hotel Cracovia" Zostaną na niej zaprezentowane oficjalne fotografie udostępnione przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz te nadesłane przez dawnych gości hotelu. Organizatorzy zachęcają do poszperania w swoich domach w poszukiwaniu starych fotografii z czasów kiedy hotel Cracovia przyciągał turystów i wysłania ich na adres cracovia@forumdesignu.pl. Można również przesyłać spisane wspomnienia - znajdzie się na nie miejsce w multimedialnej części wystawy.

Chcemy odtworzyć atmosferę jaka panowała tu w czasach, kiedy architekt Witold Cęckiewicz musiał nielegalnie sprowadzać aluminium, by jego hotel stał się najnowocześniejszym budynkiem lat 60. Wierzymy, że w domowych szufladach znajdują się wspaniałe zdjęcia z wakacji, czy niedzielnych wypadów na kremówki, które uświetnią naszą wystawę i nadadzą jej „ludzki charakter"

. – mówi organizatorka wystawy Anna Kokoszka-Romer z Forum Designu.

Termin nadsyłania zdjęć: 20.08.2019

Wernisaż: 06.09.2019

Wystawa: 06-08.09.2019

Adres do przesyłania swoich zdjęć i wspomnień: cracovia@forumdesignu.pl

Miejsce: Dawny Hotel Cracovia, Focha 1, obok Forum Designu.

Wystawa 'Dawny Hotel Cracovia'.
Wystawa 'Dawny Hotel Cracovia'.
Fot. mat. prasowe

Skomentuj:

Wystawa "Dawny Hotel Cracovia" - historia hotelu na starych fotografiach