Co dalej z dawnym hotelem Cracovia w Krakowie? Minister kultury wstrzymuje realizację Muzeum Architektury i Designu
Minister kultury wstrzymał realizację Muzeum Architektury i Designu w dawnym hotelu Cracovia w Krakowie. W sprawie przyszłości hotelu odbędą się konsultacje. Nie przekreślają one powstania placówki, ale odsuwają inwestycję w czasie.
- Nie wycofujemy się z finansowania budowy Muzeum Architektury i Designu, tylko wstrzymujemy czasowo realizację tej inwestycji– powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, podczas konferencji prasowej, która odbyła się w sobotę (9 marca) w Instytucie Książki w Krakowie.
Dlaczego realizacja Muzeum Architektury i Designu została wstrzymana?
Minister podał dwa powody wycofania dotacji na adaptację dawnego hotelu Cracovia na nowe potrzeby. Pierwszy to brak pieniędzy (ministerstwo miało przekazać ok. 400 mln zł), drugi natomiast to wątpliwości co do kształtu architektonicznego przebudowanego obiektu. Zdaniem ministra, położenie hotelu na skrzyżowaniu Błoń, Muzeum Narodowego i ul. Piłsudskiego, gdzie z Błoń jest zachowana jedyna jeszcze nie zniszczona – perspektywa, oś widokowa na stary Kraków, nie może zostać zabudowana. Dlatego o tym jak to miejsce ma wyglądać, jaką ma pełnić funkcję i czy na pewno w obecnym kształcie architektoniczny, powinni zadecydować mieszkańcy Krakowa. Minister zapowiedział więc konsultacje w tej sprawie.
Zobacz także: Warszawa: dwie duże inwestycje wstrzymane. Pałac Saski będzie odbudowany>>
- To nie powinna być decyzja urzędników w Warszawie (zagospodarowania dawnego hotelu), ale efekt dialogu z mieszkańcami miasta, z włodarzami miasta. Będę namawiał miasto, by byśmy stworzyli warianty, parę wizji dla dawnego hotelu, które poddamy pod osąd mieszkańców Krakowa. Być może urodzi się z tego ten sam projekt co jest obecnie– powiedział Sienkiewicz.
Konsultacje nie przekreślają powstania Muzeum Architektury i Designu, ale odsuwa je w czasie.
Hotel Cracovia: zwycięski projekt Muzeum Architektury i Designu
Projekt na Muzeum Architektury i Designu w Krakowie oraz na zagospodarowanie terenu wokół dawnego hotelu rozstrzygnięto w listopadzie 2023 roku. Konkurs wygrało Biuro Projektów Lewicki Łatak. Architekci proponowali w dawnym hotelu stworzyć sale wystawiennicze i miejsce warsztatów i połączyć z nim gmach Muzeum Narodowego, Błonia i park Jordana. Projekt miał być gotowy w ciągu dwóch lat, a termin ukończenia prac budowlanych wyznaczono na koniec 2028 roku.
Hotel Cracovia: historia
Przypomnijmy, modernistyczny budynek hotelu Cracovia został wzniesiony w latach 1960–1965 dla Polskiego Biura Podróży „Orbis”. Zaprojektował go Witolda Cęckiewicz, ówczesny architekt miasta Krakowa. Otwarty 22 czerwca 1965 roku hotel Cracovia był najdłuższym (miał 150 m) oraz jednym z największych i najnowocześniejszych hoteli w Polsce. Hotel funkcjonował do 2011 roku. Od 2016 roku jest własnością Muzeum Narodowego w Krakowie (w międzyczasie był własnością spółki Echo Investment). Zespół hotelu „Cracovia” i kina „Kijów” został wpisany do rejestru zabytków w 2016.
Jakie krakowskie inwestycje będą realizowane?
Podczas sobotniego spotkania w Krakowie potwierdzono oficjalnie przyznanie dotacji z programu FenIKS (Programu Operacyjnego Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027) dla dwóch instytucji kultury w Krakowie: na przeobrażenie dawnego kina Światowid w nowoczesne Muzeum Nowej Huty (76,5 mln zł) oraz na remont Biblioteki Czartoryskich (37 mln zł).
- Więcej o:
Kryty most w Lądku-Zdroju. To jedyny taki obiekt w Polsce
Nowy Dom Zdrojowy w Krynicy-Zdroju. Po wybudowaniu w 1939 roku był najnowocześniejszym budynkiem w mieście
Najstarszy znak drogowy w Polsce stoi w Koninie. Ustawiono go w 1151 roku
Słynna nadbudowa na bloku w Jastrzębiu-Zdroju zostanie rozebrana. To koniec "willi na bloku"
Co dalej z zegarem na kamienicy przy Placu Wolności 15 w Poznaniu? Inwestor Skarbca przedstawił nową koncepcję
Instytut Francuski przeprowadza się do budynku dawnego Domu Wydawniczego Bellona
Mercure Szczyrk Resort już otwarty. Zobaczcie wnętrza hotelu
Warszawa: Doki - kolejny etap rozbudowy Portu Praskiego. Nowe osiedle i atrakcyjna przestrzeń publiczna