Warszawa: dwie duże inwestycje wstrzymane. Pałac Saski będzie odbudowany
Ministerstwo kultury, kierowane przez Bartłomieja Sienkiewicza, podjęło decyzję o wstrzymaniu dwóch dużych stołecznych inwestycji. Nie powstanie nowa siedziba Polskiej Opery Królewskiej w Łazienkach Królewskich. Nie zostanie również wybudowane nowe skrzydło Muzeum Narodowego. Minister kultury w rozmowie z Polską Agencją Prasową potwierdził odbudowę Pałacu Saskiego. To przedsięwzięcie jest jednym z priorytetów resortu.
Po wyborach nowa władza ogłosiła, że bacznie przyjrzy się decyzjom swoich poprzedników. Praktycznie wszystkie resorty miały do przeprowadzenia audyt. Nie inaczej dzieje się w ministerstwie kultury, kierowanym obecnie przez Bartłomieja Sienkiewicza.
Nie będzie siedziby Polskiej Opery Królewskiej w Łazienkach
Ministerstwo podjęło decyzję o zaniechaniu budowy siedziby Polskiej Opery Królewskiej w Łazienkach Królewskich. Przypomnijmy, nowoczesny gmach stanąć miał na obrzeżach parku, od strony ul. Myśliwieckiej. Konkurs architektoniczny, rozstrzygnięty we wrześniu 2023 roku, zwyciężyła pracownia Bolesława Stelmacha. Bryła z charakterystycznymi latarniami inspirowanymi roślinnymi kształtami (nota bene budzącymi bardzo wiele kontrowersji), miała mieć trzy podziemne kondygnacje.
- Nie będziemy budować Polskiej Opery Królewskiej. Decyzja została podjęta i głęboko przeanalizowana ze służbami konserwatorskimi oraz z Łazienkami Królewskim. Jest to inwestycja na miarę potrzeb, których teraz nie przewidujemy – powiedział Andrzej Wyrobiec, podsekretarz stanu.
Muzeum Narodowe bez nowego skrzydła
Kolejnym obiektem, który nie powstanie, jest nowe skrzydło Muzeum Narodowego. Obiekt miał stanąć na tyłach obecnego gmachu muzeum, od strony Giełdy Papierów Wartościowych i parku Na Książęcem. Konkurs architektoniczny zwyciężyła w 2022 roku pracownia P2PA z Wrocławia. Architekci zaproponowali lekki, przeszklony, trzypiętrowy budynek. Miały się w nim znaleźć m.in. magazyny zbiorów, pracownie konserwatorskie i pracownie digitalizacji. Na parterze zaplanowano ogólnodostępną kawiarnię. W listopadzie 2023 roku zostało wydane pozwolenie na budowę. "Na początku 2024 roku otrzymaliśmy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pismo z zaleceniem zaniechania inwestycji" - przekazała radiu Eska Monika Bala z Działu Komunikacji MNW.
Pałac Saski zostanie odbudowany
Minister Sienkiewicz potwierdził w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że kontynuacja odbudowy Pałacu Saskiego jest aktualnie jednym z priorytetów resortu. Jednocześnie skrytykował poprzedni zarząd spółki m.in. za to, że nie był w stanie zabezpieczyć piwnic. Zgodnie z założeniem konkursu architektoniczno-urbanistycznego zorganizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, zachodnia pierzeja placu Piłsudskiego z Pałacem Saskim i Pałacem Brühla zostanie zrekonstruowana w zewnętrznym stanie z sierpnia 1939 roku. Pierwszą nagrodę w ogłoszonym w marcu 2023 roku konkursie, zdobyła uznana polska pracownia WXCA, której koncepcja zakłada odtworzenie reprezentacyjnej ramy dla placu wraz z programem przestrzeni publicznych. O projekcie przeczytacie TU>>
- Więcej o:
Dom Loop od pracowni Mobius. Gdy architektura czerpie z natury
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Zapora wodna w Solinie. "Betonowa dama" to największa zapora w Polsce
Leśna Sopot - dwa willowe budynki w zacisznej części kurortu
Kwartał Dworcowa - inwestycja w centrum Katowic ruszy już w październiku
Biuro Viterra na najwyższym piętrze Olivia Prime w Gdańsku. To projekt Design Anatomy
Gdańsk: ekologiczne obiekty mieszkalne i biura Urzędu Miasta. Powstaną w 9 miesięcy
Poznań: Osiedle Modena by Cordia na Jeżycach. Budowa I etapu zakończona