Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Hotel Cracovia - historia. Był to najnowocześniejszy hotel w Krakowie

Redakcja Pressland/WG

Jak wyglądał hotel Cracovia w Krakowie w latach swojej świetności? Kim byli jego goście? Czym przyciągał turystów? Zaprojektowany w latach 60. przez Witolda Cęckiewicza dawny hotel Cracovia był najdłuższym i jednym z najbardziej ekskluzywnych hoteli w Krakowie. Oto jego historia.

Hotel Cracovia w Krakowie - historia, bryła
Hotel Cracovia w Krakowie
Fot. Zygmunt Put Zetpe0202 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=46362840

Hotel Cracovia

Hotel Cracovia znajdujący się przy krakowskich Błoniach został zaprojektowany przez architekta Witolda Cęckiewicza (ówczesnego architekta miasta Krakowa) dla Polskiego Biura Podróży „Orbis”. Budowa hotelu od początku była bardzo problematyczna. Cracovia miała stanąć przy al. marsz. Ferdynanda Focha 1 w Krakowie, na fundamentach niedoszłego Domu Związkowca. To podmokły teren, blisko zasypanego starorzecza Rudawy. Woda wsiąkała w fundamenty, więc podjęto decyzję o budowie hotelu na żelbetowej płycie. Pięciopiętrowy, modernistyczny budynek powstawał w latach 1960-1965. Zbudowano go z wielkiej płyty (system ten po raz pierwszy wykorzystano w polskim hotelarstwie). Hotel Cracovia uroczyście otwarto 22 czerwca 1965 roku.

Hotel Cracovia - projekt, wnętrze

W momencie otwarcia był najdłuższym (ok. 150 metrów) i jednym z najbardziej nowoczesnych i reprezentacyjnych hoteli w Polsce. Witold Cęckiewicz zaprojektował prostopadłościenną bryłę, która ogranicza plac przez Muzeum Narodowym w Krakowie. Elewacja z aluminium i szkła robiła spore wrażenie. Na wyższych kondygnacjach konstrukcja składa się ze ścian tarczowych, na których zawieszono jedną z pierwszych w Polsce ścian kurtynowych. Parter, mieszący część usługowo-handlową, przeszklono. Taki zabieg nadał bryle lekkości. Wnętrza ozdobiły spektakularne mozaiki.

Hotel Cracovia miał do dyspozycji 510 miejsc noclegowych - 309 pokoi i 9 apartamentów. Oprócz tego znajdowała się tu restauracja na ok. 500 osób, kawiarnia, sala konferencyjna i kasyno. Tuż obok było kino Kijów. Do dyspozycji gości był także duży parking oraz garaż na 22 samochody. Pracowało tu ponad 300 osób.

Cracovia stała się miejscem, w którym mieszkańcy Krakowa mogli "załatwić" niemal wszystko. To tutaj można było wpaść na tatara lub kremówki czy wymienić świetlówki na papier toaletowy. Tutaj na własne oczy można było zobaczyć aktorkę wcielającą się rolę "Niewolnicy Isaury".

Hotel zakończył działalność w czerwcu 2011 r. Nieruchomość, za 32,5 mln zl, kupiła spółka Echo Investment. Planowano wyburzenie budynku. Najpierw miał pojawić się tu „zespół budynków o charakterze mieszanym” z galerią handlową i mieszkaniami. Potem zmieniono koncepcję - miał tu stanąć obiekt z biurami, kinami, galeriami sztuki i sklepami. Planowano również dwa biurowce. Przeciwko wyburzeniu modernistycznego budynku protestowało środowisko architektoniczne, aktywiści i miejscy urzędnicy. W 2016 roku wojewódzki konserwator zabytków wydał decyzję o wpisie do rejestru zabytków hotelu Cracovia wraz z kinem Kijów. Decyzja ta mocno poróżniła mieszkańców Krakowa>>

Koncepcja przebudowy Hotelu Cracovia na Muzeum Architektury i Designu, projekt: Alicja Nowak

Hotel Cracovia - muzeum

29 grudnia 2016 roku budynek byłego hotelu Cracovia został odkupiony przez Ministerstwo Kultury za 29 mln zł. Ministerstwo przekazało przekazało obiekt Muzeum Narodowemu w Krakowie  - z przeznaczeniem na stworzenie tu miejsca poświęconego polskiemu designowi i najnowszej architekturze. Od 2017 roku działa tutaj Forum Designu, gdzie swoje prace prezentują i sprzedają twórcy sztuki użytkowej. To miejsce promujące dobry, polski design. Odbywają się tu liczne wydarzenia: targi, warsztaty, spotkania z artystami i architektami. 

Tutaj, w pierwszy weekend września, odbyła się wystawa fotografii "Dawny Hotel Cracovia" Zostały na niej zaprezentowane oficjalne fotografie udostępnione przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz te nadesłane przez dawnych gości hotelu.

Chcemy odtworzyć atmosferę jaka panowała tu w czasach, kiedy architekt Witold Cęckiewicz musiał nielegalnie sprowadzać aluminium, by jego hotel stał się najnowocześniejszym budynkiem lat 60. Wierzymy, że w domowych szufladach znajdują się wspaniałe zdjęcia z wakacji, czy niedzielnych wypadów na kremówki, które uświetnią naszą wystawę i nadadzą jej „ludzki charakter"

 – mówiła organizatorka wystawy Anna Kokoszka-Romer z Forum Designu.

Co dalej z budynkiem dawnego hotelu Cracovia?

Przystosowanie budynku dawnego hotelu Cracovia na potrzeby placówki muzealnej pochłonie ogromne pieniądze. Mowa nawet o 200-250 milionach złotych. Inwestycyjnych planów jest wiele. Ma zostać stworzona tu przestrzeń ekspozycyjna, biurowa i magazynowa. Muzeum Narodowe w Krakowie zapewnia, że możliwość komercyjnych wynajmów części powierzchni ma zostać utrzymana. Na razie obiekt czeka na konsultacje konserwatorskie, ekspertyzy techniczne, plan funkcjonalno-użytkowy i wreszcie konkurs architektoniczny. Mamy nadzieje, że modernistyczna bryła dawnego hotelu Cracovia odzyska blask!

Wystawa 'Dawny Hotel Cracovia'.
Wystawa 'Dawny Hotel Cracovia'.
Fot. mat. prasowe
    Więcej o:

Skomentuj:

Hotel Cracovia - historia. Był to najnowocześniejszy hotel w Krakowie