Nowy Dom Zdrojowy w Krynicy-Zdroju. Po wybudowaniu w 1939 roku był najnowocześniejszym budynkiem w mieście
Nowy Dom Zdrojowy w Krynicy-Zdroju, otwarty latem 1939 roku, to jedna z najsłynniejszych polskich budowli modernistycznych. Budynek zaprojektował Witold Minkiewicz. Poznajcie historię tego wyjątkowego obiektu.
Nowy Dom Zdrojowy jest położony w samym sercu Krynicy-Zdroju, przy Deptaku, u podnóża Góry Parkowej, w pobliżu Pijalni Głównej. Jego architekt Witold Minkiewicz był profesorem Politechniki Lwowskiej i jednym z najwybitniejszych przedstawicieli modernizmu.
Krynica Zdrój - Nowy Dom Zdrojowy: historia
Nowy Dom Zdrojowy został wzniesiony w latach 1937–1939. Impulsem do budowy była stale zwiększająca się w latach 30. XX wieku liczba kuracjuszy uzdrowiska - Stary Dom Zdrojowy (położony naprzeciwko) nie mógł pomieścić wszystkich chętnych. Nowy Dom Zdrojowy powstał w miejscu rozebranego „Pensjonatu pod Czarnym Orłem”, w którym znajdowała się słynna apteka Romana Nitribitta „Pod Aniołem" (przeniesiona później do Nowego Domu Zdrojowego). Oglądając jej oryginalne wnętrza, można przypomnieć sobie kadry z filmu "Zazdrość i Medycyna". Po wybudowaniu, Nowy Dom Zdrojowy był najnowocześniejszym budynkiem w Krynicy.
Przeczytaj także: Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju. Największa pijalnia wód mineralnych w Europie>>
Nowy Dom Zdrojowy: architektura
Budowla jest oszczędna w środkach i purystyczna. Efekt dekoracyjności został osiągnięty wyłącznie za pomocą zróżnicowania brył oraz poprzedzającej budynek kolumnady. Kolumny pomalowane na mocny, wyrazisty kolor, porządkują to miejsce. Wysokie prostokątne kolumny są także po boku budynku. Budynek posiada rozległe tarasy z widokiem na Deptak i panoramę Krynicy. Poręcze balkonów z chromowanej stali przywołują na myśl relingi na statku – nie jest to zresztą jedyny element marynistyczny Domu. W tej stylistyce utrzymane są także wnętrza. Ogromne lustra i drzwi z okrągłymi przeszkleniami nawiązują do stolarki okiennej na statkach.
W latach II wojny światowej Nowy Dom Zdrojowy służył wyłącznie niemieckim kuracjuszom, był częścią Casino-Gesellschaft.
Przeczytaj także: Patria w Krynicy-Zdroju - perła polskiego modernizmu projektu Bohdana Pniewskiego. Właścicielem był Jan Kiepura>>
Nowy Dom Zdrowy: pokoje
Po wojnie stał się na powrót sanatorium dysponującym 230 miejscami noclegowymi. Nowy Dom Zdrojowy w Krynicy Zdroju dysponuje pokojami 1-, 2- i 3-osobowymi, pokojami typu studio (1+2, 1+1, 2+2, 3+2, 3+1) i apartamentami 1-, 2-, 3- i 4-osobowymi z pełnym węzłem sanitarnym. Wszystkie pokoje wyposażone są w telewizory z dostępem do kanałów kablowych, prywatne łazienki, pościel i ręczniki.
- Więcej o:
Sanatorium Milicyjne w Nałęczowie. Od ruiny do nowoczesnego obiektu wypoczynkowego
Sanatorium Metalowiec w Muszynie zmieni swoje oblicze. Tak będzie wyglądać dzięki Grupie Arche
Sanatorium Bałtyk w Kołobrzegu. Modernizm nad samym morzem
Sanatorium w Paimio. Instrument medyczny Alvara Aalto [IKONY ARCHITEKTURY]
Dom Loop od pracowni Mobius. Gdy architektura czerpie z natury
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Zapora wodna w Solinie. "Betonowa dama" to największa zapora w Polsce
Leśna Sopot - dwa willowe budynki w zacisznej części kurortu