Arka Koniecznego. Fragment monografii KWK Promes "budynki+idee"
O wydanej niedawno monografii KWK Promes "budynki +idee" pisaliśmy, że jest jak "świetny wykład Roberta Koniecznego w papierowej wersji". Co to właściwie znaczy? Przekonajcie się na własne oczy! Publikujemy mały fragment rozdziału poświęcony Arce.

Niedawno nakładem wydawnictwa Pascal ukazało się polskie wydanie monografii KWK Promes Roberta Koniecznego. "Budynki + idee", pod redakcją znanego amerykańskiego krytyka architektury Philipa Jodidio. O publikacji przeczytacie TU>>.
Książka ma wielowarstwowy charakter. Jest to wciągająca opowieść w formie autorskich komentarzy Koniecznego okraszona potężną dawką wiedzy. Postanowiliśmy pokazać Wam niewielki fragment rozdziału poświęcony Arce (dom własny architekta w Brennej), dzięki czemu łatwiej zrozumiecie istotę narracji prowadzonej przez Roberta Koniecznego.

(...) W rzeczywistości działka jest dosyć mała. W pewnym momencie zrozumiałem, że dom powinien być fragmentem otaczającej nas natury. Dlatego zrezygnowałem z projektu ogrodu i ogrodzenia.

…i włożenie go w obrys budynku poskutkowało tym, że natura podchodzi pod dom.
----
Arka - dom własny Roberta Koniecznego w niewielkiej Brennej to jeden z najbardziej nowoczesnych budynków w Polsce. Charakterystyczna betonowa, "osiadła" na górskim stoku bryła pojawiła się we wszystkich liczących się magazynach architektonicznych, z każdego zakątka świata.
Monografia KWK Promes „budynki + idee” dostępna jest we wszystkich dobrych księgarniach oraz online: bit.ly/3YZwBLf
- Więcej o:
Dom w Michałowicach – dialog klasyki z naturą
Unismo - nowy apartamentowiec w centrum Łodzi
Browary Wrocławskie z nagrodami CEEQA 2025
Dom Biały projektu UCEES. Biała bryła w zielonej otulinie Woli Justowskiej
Budynek I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu powstał w 1932 roku. To perła Bauhausu!
Paweł Grobelny z prestiżową międzynarodową nagrodą "CITY'SCAPE" za projekt zagospodarowania nabrzeża Jeziora Słupeckiego
Noli Gdansk Old Town - nowa inwestycja co-living w w zabytkowych murach Czerwonych Koszar
Dom Turysty w Augustowie. Zapomniana perła modernizmu projektu Macieja Nowickiego