Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Biblioteka Narodowa Izraela od Herzog & de Meuron. Automatyka w "Studni Wiedzy"

Mat. prasowe/red. WG

Trwa budowa Biblioteki Narodowej Izraela w Jerozolimie. Budynek, nazywany "Studnią Wiedzy", zaprojektowany przez pracownię Herzog & de Meuron, będzie pełen nowoczesnych technologii. Dzięki rozwiązaniu Dematic czytelnicy otrzymają zamówione książki za pośrednictwem zautomatyzowanego systemu składowania drobnych części.

Biblioteka Narodowa Izraela w Jerozolimie. Proj.  Herzog & de Meuron
Biblioteka Narodowa Izraela w Jerozolimie. Proj. Herzog & de Meuron
Wiz. mat. Herzog & de Meuron

Nowy budynek Biblioteki Narodowej Izraela, zaprojektowany przez Herzog & de Meuron, znajduje się w Jerozolimie – pomiędzy Knesetem a Muzeum Izraela. Będzie miał sześć kondygnacji naziemnych i pięć podziemnych. Fasada wykonana z wapienia jerozolimskiego ma wyjątkowy, łukowaty kształt. Centralnym punktem jest sufitowy oculus, przez który światło wpada do budynku z góry. Okrągły otwór przechodzi przez wszystkie kondygnacje, spajając je ze sobą.

Zbiory Narodowej Biblioteki Izraela liczą około 5,5 miliona woluminów; obejmują m.in. największą na świecie kolekcję książek w języku hebrajskim i literaturę żydowską, jak również około tysiąca zbiorów archiwalnych należących do tak wybitnych postaci jak Martin Buber, Else Lasker-Schüler czy Franz Kafka. W przyszłości cztery miliony pozycji znajdą swoje miejsce w 50 tysiącach pojemników.

Tym, co czyni nową bibliotekę tak wyjątkową jest rozwiązanie Dematic. Czytelnicy otrzymają zamówione książki za pośrednictwem zautomatyzowanego systemu składowania drobnych części. Zamówionej książki nie trzeba już będzie wybierać ręcznie. Zamiast tego pojemnik, w którym się znajduje, automatycznie dotrze do stacji odbiorczej. Wiązka laserowa precyzyjnie wskaże bibliotekarzowi książkę, którą powinien wyjąć. Następnie przenośnik taśmowy automatycznie przetransportuje pojemnik z powrotem do miejsca jego składowania. W ten sposób ograniczony zostanie kontakt z cennymi dziełami, dzięki czemu ich jakość pozostanie nienaruszona.

Pojemniki podzielono na maksymalnie osiem przegród, a w każdej z nich znajduje się miejsce na kilka książek. Rozwiązanie Dematic zostało wybrane ze względu na doświadczenie firmy w automatyzacji bibliotek. Specjaliści w dziedzinie intralogistyki wyposażyli już w zautomatyzowany magazyn drobnych części wiele takich obiektów, szczególnie w Stanach Zjednoczonych.

Aby zapobiec przedostawaniu się wilgoci do budynku, materiały niezbędne do zautomatyzowanego przechowywania drobnych części mogą być obecnie transportowane do budynku jedynie przez specjalny otwór w dachu. Musi on być jednak dobrze uszczelniony, zwłaszcza w porze deszczowej od listopada do kwietnia.

To ogromne wyzwanie logistyczne– podkreśla Jessica Heinz, dyrektor ds. marketingu i rozwoju biznesowego Dematic Central Europe.

Projekt firmy Herzog & de Meuron obejmuje duże szklane witryny, które pozwalają przechodniom przyglądać się funkcjonowaniu biblioteki. W ten sam sposób będą mogli też obserwować zautomatyzowane składowanie drobnych części podczas bieżącej eksploatacji.

Planowane są również obszerne przestrzenie przeznaczone na wydarzenia kulturalne, takie jak odczyty, spektakle, koncerty i wystawy. Dzięki temu biblioteka będzie przyciągać różnorodną publiczność.

Budowa nowej Biblioteki Narodowej Izraela zakończy się w październiku. Automatyka Dematic rozpocznie wówczas optymalizację procesów składowania i przetwarzania zamówień.

    Więcej o:

Skomentuj:

Biblioteka Narodowa Izraela od Herzog & de Meuron. Automatyka w "Studni Wiedzy"