Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Autobahnkirche - kaplica przy szwajcarskiej autostradzie od Herzog & de Meuron

Redakcja Pressland/WG

Szwajcarskie biuro architektoniczne Herzog & de Meuron, zaprezentowało właśnie swój najnowszy projekt. Autobankirche będzie kaplicą położoną przy autostradzie A13 w pobliżu miasteczka Andeer w Szwajcarii. Architekci inspirowali się średniowiecznymi kapliczkami przydrożnymi.

Autobahnkirche w Szwajcarii. Proj. Herzog & de Meuron
Autobahnkirche w Szwajcarii. Proj. Herzog & de Meuron
Wiz. mat. Herzog & de Meuron

Zaprojektowana przez Herzog & de Meuron kaplica Autobahnkirche w Gryzonii, ma być miejscem odpoczynku, ciszy i modlitwy. Inspiracji architekci szukali w otaczającym Andeer alpejskim krajobrazie. Z zewnątrz obiekt wygląda niepornie. Nowoczesna bryła składa się z czterech śnieżnobiałych ścian, które zdają się opierać o siebie. Większa część budowli ukryta jest pod ziemią.

Im dalej idziesz, tym dźwięki autostrady są słabsze. Wyraźniej słyszysz każdy swój krok

mówią architekci z Herzog & de Meuron.

Z naziemnej kaplicy schodzi się niżej do trzech kaplic. Pierwsza (ze świetlikiem w suficie) zaprojektowana została z myślą o czytaniu Biblii. W drugiej kaplicy ma płonąć pojedyncza, długa świeca. Wreszcie ostatnie, największe pomieszczenie- z panoramicznym widokiem na łąki, pastwiska i góry. Architekci umieścili tu wysoką, czerwoną szybę, przez którą do kaplicy wpadają "przefiltrowane" promienie słońca.

Podziemne kaplice są bardzo rozrzeźbione - korytarze i poszczególne pomieszczennia przypominają wnętrze gigantycznej muszli.

    Więcej o:

Skomentuj:

Autobahnkirche - kaplica przy szwajcarskiej autostradzie od Herzog & de Meuron