Kontener sztuki Herzog & de Meuron
Słynni szwajcarscy architekci przygotowali dla muzeum Küppersmühle w Duisburgu bardzo odważny projekt.
Niemiecki port śródlądowy w Duisburgu jest największym tego typu miejscem na świecie. Jego rozległy obszar został w 1991 roku poddany rewitalizacji, gdzie nowy plan zagospodarowania przestrzennego przygotował Norman Foster. W jej wyniku duża część starych budynków portowych zamieniona została na obiekty spełniające funkcje kulturalne.
Samo Muzeum Küppersmühle mieści się w starym magazynie, a jego projekt, dostosowujący obiekt do nowej roli, został przygotowany w 1997 także przez architektoniczny duet z Bazylei. Obecnie Herzog & De Meuron zostali poproszeni o przebudowę budynku, prowadzącą do powiększenia jego przestrzeni wystawienniczej.
Jednym z założeń projektu było zachowanie istniejącego obiektu muzeum w możliwie nietkniętym stanie. Tak też się stało - nowe powierzchnie wystawiennicze zostały zlokalizowane w olbrzymim, półprzeźroczystym prostopadłościanie, umieszczonym na szczycie dawnych silosów, które obecnie pełnią rolę wejścia do muzeum. Jego wnętrze ma mieć powierzchnię 2000 m2 i mieścić 22 nowe pomieszczenia wystawowe.
Ściany prostopadłościanu wykonane zostały folii ETFE - polimeru wykorzystanego w budowie m.in. Water Cube i Ptasiego Gniazda. Dzięki tej technologii ściany prostopadłościanu mają mieć gładką powierzchnię, a sam obiekt ma być dobrze widoczny z nawet z dalekiej odległości.
Realizacja inwestycji ma się rozpocząć wiosną. Natomiast zakończenie budowy planowane jest na 2010 rok.
- Więcej o:
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito
Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu (Genex Tower). Piękny brutal?
Sarvasva - 12-piętrowy jednorodzinny wieżowiec mieszkalny w Mumbaju od Spasm Design
Budynek Sidera w Forlì. Nowa siedziba główna CIA Conad autorstwa polsko - włoskiej pracowni
Drugie życie opuszczonej fabryki cementu - fascynująca metamorfoza!
Tak będzie wyglądał największy stadion piłkarski na świecie. Grand Stade Hassan II powstanie w Maroku na Mistrzostwa Świata 2030
Brytyjski brutalizm - antyludzki czy przyjazny? Ikony z betonu [TOP 10]