Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Darmowa komunikacja miejska. Europejski Dzień Bez Samochodu 2015

red

W wielu polskich miastach w związku z Europejskim Dniem Bez Samochodu będzie można bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej oraz parkingów przesiadkowych. Na liście miast biorących udział w Akcji są m.in. Warszawa, Kraków, Trójmiasto ale także wiele innych miast w całej Polsce.

Tegoroczny Europejski Dzień bez Samochodu (EDbS) przypada 22 września (wtorek) i kończy 14 edycję Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT, obchodzonego co roku od 16 do 22 września), podczas którego promowana jest komunikacja miejska, parkingi P+R i jazda na rowerze.

Dlaczego warto korzystać ze transportu publicznego, bardziej przyjaznego dla środowiska? Jak wynika z badań, samochód, którym podróżuje średnio 1,3 osoby, emituje ok. 140 g/km dwutlenku węgla na osobę natomiast autobus, którym jedzie średnio 80 osób - tylko 11 g/km na osobę. Pojazdy komunikacji szynowej w ogóle nie emitują dwutlenku węgla. Komunikacja publiczna to także oszczędność miejsca, brak korków i problemów z parkowaniem.

Jak wyglądają plany w największych polskich miastach na tegoroczny Dzień Bez Samochodu?

W Warszawie będzie można podróżować zupełnie bezpłatnie: kasowniki w autobusach, tramwajach i pociągach SKM będą wyłączone, bramki metra zostaną otwarte, a szlabany na parkingach PR podniesione. Bezpłatne przejazdy obejmą także pociągi Kolei Mazowieckich w obszarze obowiązywania wspólnego biletu ZTM-KM-WKD.

W Krakowie z komunikacji będzie można bezpłatnie korzystać pod warunkiem posiadania dowodu rejestracyjnego. Podróż będzie można odbyć wraz z osobami towarzyszącymi - maksymalnie w ilości zgodnej z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących w samochodzie.

Trójmiasto zapewniło bezpłatną komunikację dla każdego każdy właściciela lub współwłaściciel samochodu osobowego, legitymującego się ważnym dowodem rejestracyjnym. Bezpłatna komunikacja obejmie autobusy, tramwaje, trolejbusy, pociągi SKM (pomiędzy stacjami Luzino i Cieplewo).

Przed skorzystaniem warto zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na miejskich stronach, gdyż akcja obejmie nie wszystkie miasta w Polsce, a szczegółowe warunki czy lista środków bezpłatnej komunikacji w każdym mieście mogą być inne.

    Więcej o:

Skomentuj:

Darmowa komunikacja miejska. Europejski Dzień Bez Samochodu 2015