Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Holenderska architektura. Ośrodek mieszkalny dla osób niepełnosprawnych intelektualnie

red

Na początku września w holenderskim Nieuwveen oddano do użytku ośrodek mieszkalny dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Projektując budynek brano pod uwagę nie tylko funkcjonalność i koszty, ale starano się wykreować przestrzeń przyjazną dla mieszkańców.

Na leśnej działce w niewielkiej miejscowości Nieuwveen położonej niedaleko Amsterdamu powstał ośrodek mieszkalny dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Architekci z biura möhn + bouman bv starali się odejść od tradycyjnie pojmowanego ośrodka tego typu mającego przeważnie formę długiego prostopadłościanu o układzie korytarzowym.

Celem projektu było stworzenie przestrzeni integrującej mieszkańców oraz zapewnienie poczucia indywidualności dla poszczególnych pensjonariuszy.

Aby to osiągnąć długi na 110 metrów budynek został zniekształcony poprzez nieznaczne wygięcia wpasowujące go w istniejący drzewostan. dzięki temu wnętrza zostały podzielone na mniejsze jednostki bez straty dla funkcjonalności całego obiektu.

Wewnątrz stworzono też przestrzenie wspólne, które mają na celu ułatwienie integracji mieszkańców. Ich wystrój - brzozowe pnie i wykładzina przypominająca mech nawiązują do otaczającego lasu.

Pierwsze piętro dostępne jest zarówno z komunikacji wewnątrz budynku, jak również za pomocą specjalnego systemu kładek, które zdają się wyrastać spomiędzy drzew i stopniowo wznosić do góry. Powstały w ten sposób pomost służy zarówno jako dojście do mieszkań, jak również za rozległy taras widokowy. Ustawione na nim siedziska zachęcają do wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu i zacierają granicę między prywatną przestrzenią poszczególnych pokoi, a wspólną przestrzenią otaczającego lasu.

Zewnętrzna okładzina budynku została wykonana z naturalnego drewna. Okna zostały obramione białym kolorem, kontrastującym z ciemną elewacją. Takie rozwiązanie powszechnie stosowane w tradycyjnym holenderskim budownictwie ma na celu rozświetlenie frontu budynku, w dość pochmurnym klimacie regionu.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Nudna i powtarzalna szeregówka? Nie w tym miejscu!
Dom jednorodzinny po holendersku
Budujmy osiedla socjalne! Mieszkanie dla każdego

Skomentuj:

Holenderska architektura. Ośrodek mieszkalny dla osób niepełnosprawnych intelektualnie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej