Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nauka po japońsku

mapel

W Tokio powstała biblioteka, w której student może poczuć się jak mnich i prowadzić bujne życie towarzyskie zarazem. Jej autorem jest Toyo Ito, jeden z najbardziej znanych japońskich architektów - wizjonerów

Fot. materiały inwestora
Fot. materiały inwestora

 

 

Toyo Ito, jeden z najbardziej znanych japońskich architektów. Jednym z jego ostatnich projektów jest ukończona właśnie biblioteka dla Akademii Sztuk Pięknych Tama w Tokio. Budynek znajduje się na przedmieściach Tokio, wokół niego znajduje się duży ogród pełen drzew.

Do tej pory jedynym miejscem, gdzie mogli się swobodnie spotykać studenci i wykładowcy była akademicka kafeteria. Dlatego celem projektanta było stworzenie obiektu, który służyłby nie tylko pracy, ale tez kontaktom towarzyskim. Dlatego jednym z rozwiązań zastosowanych przez Toyo Ito było stworzenie otwartej galerii na parterze, która ma być miejscem spotkań studentów i kadry naukowej.

Budynek ma być przyjazny, by sprzyjać nauce. To właśnie temu służą powtarzające się w wielu miejscach łuki, które sprawiają, że budynek pozornie stapia się z ogrodem. Łuki mają również służyć łagodnemu wydzieleniu stref wewnątrz budynku , które nie ograniczają jednak przestrzeni.

Cała biblioteka z łukami i dużymi, pustymi przestrzeniami ma przywodzić na myśl średniowieczny klasztor, gdzie można w ciszy i spokoju zdobywać wiedzę.

 

Skomentuj:

Nauka po japońsku