Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Suzhou Museum - stare i nowe

gabkun

Chiński architekt zaprojektował Muzeum Suzhou w historycznej dzielnicy miasta położonego ponad 150 km na północny zachód od Szanghaju. Budynek przylega do XIX wiecznego kompleksu Zhong Wang Fu i znajdujących się na liście zabytków UNECSO XVI-wiecznych Ogrodów Zarządcy.  

Pei Partnership Architects
Pei Partnership Architects

Architektura łączy się tu płynnie z krajobrazem, w miarę jak kolejne ogrody i dziedzińce zdają się przechodzić z jednego w drugi. Chociaż wysoki mur wizualnie oddziela ogród muzeum od zabytkowych Ogrodów Zarządcy, strumień i przerzucona przez niego kładka pozwala na swobodne poruszanie się między nimi. Ogród muzeum nie został jednak zaprojektowany na wzór historycznego sąsiada. Pei jest tu pionierem nowoczesnej chińskiej architektury krajobrazu.

Wewnątrz ogrodu widać wiele wydzielonych mniejszych przestrzeni w różnych kształtach i formach.

Pei celowo zaprojektował nowoczesny budynek, który jednocześnie oddaje subtelnego ducha tradycyjnej chińskiej architektury. Z zewnątrz, białe ściany i szary dach budynku nie tylko pasują do charakterystycznego schematu kolorystycznego zabudowy Suzhou, ale również kontrapunktuje i podkreśla charakter ogrodów.

Architekt ma nadzieję, że jego projekt stanie się inspiracją dla młodego pokolenia chińskich architektów, którzy być może zajmą się poszukiwaniami nowego charakteru oryginalnej chińskiej architektury współczesnej.
    Więcej o:

Skomentuj:

Suzhou Museum - stare i nowe