Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jean Nouvel laureatem Nagrody Pritzkera 2008

ucho

Francuski architekt Jean Nouvel został tegorocznym laureatem najbardziej prestiżowej nagrody architektonicznej na świecie.

Jean Nouvel
Jean Nouvel

Urodzony w miejscowości Fumel w południowo - zachodniej Francji architekt był studentem znakomitej École des Beaux-Arts w Paryżu. Międzynarodową sławę zyskał w związku z budową w stolicy Francji Instytutu du Monde Arabe w roku 1987. Cała jego dotychczasowa kariera nacechowana jest dążeniem do odnajdywania oryginalnych form, przekuwania istniejących rozwiązań w nowe, zaskakujące kształty.

Do najbardziej znanych realizacji projektów Nouvela należą z pewnością - opisywany już na Bryle obło kształtny wieżowiec Torre Agbar z Barcelony (2003) oraz adaptacja jednego z dziewiętnastowiecznych wiedeńskich zbiorników gazu na nowoczesny kompleks biurowo - rozrywkowo - mieszkalny- nazwany The Gasometer (2001).

Szerokim echem odbiły się również w świecie zaprojektowane przez francuza budynki Sali Koncertowej w Lucernie (2000), Teatru Guthrie w Minneapolis (2006) czy renowacji Opery w Lyonie (1993). W uzasadnieniu swojej decyzji jury Nagrody Pritzkera stwierdziło, że Nouvel został doceniony przede wszystkim za odwagę w realizacji swoich nowatorskich pomysłów, związaną z przekraczaniem granic formalnych i wychodzeniem poza utarte schematy i powszechnie obowiązujące wzorce.

Ostatnio zrobiło się o Nouvelu wyjątkowo głośno z powodu dwóch zaprojektowanych przez niego wysokościowców. Pierwszy z nich to wieżowiec nazwany Tour Verre , który ma być zlokalizowany obok siedziby MoMA w Nowym Jorku. Drugi to obdarzony kontrowersyjnym, obłym kształtem wieżowiec mający stanąć w mieście Doha - stolicy Kataru.

Jak przyznaje sam laureat, jego zamiarem było zawsze tworzenie architektury, która oddawała by nowoczesnego ducha epoki i pozostawała w opozycji do prostego przetwarzania historycznych form i wzorów. Jego praca opiera się więc na tym co jest istotne obecnie, na wykorzystaniu współczesnych materiałów i technologii, na tym co jesteśmy w stanie zrealizować teraz. Dodaje, że w przypadku jego architektury nie można mówić o jakimś konkretnym stylu. Najważniejszym elementem projektu jest rozpoznanie kontekstu miejsca rozumianego jako połączenie formy budynku z otoczeniem, oczekiwaniami klienta, głosem mieszkańców i wieloma innymi czynnikami, które prowadzą do powstania określonego obiektu.

Oficjalna ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się 2 czerwca bieżącego roku w Bibliotece Kongresu USA w Waszyngtonie. Oprócz zaszczytnego tytułu Jean Nouvel otrzyma również czek na $100,000 oraz pamiątkowy medalion z brązu.

Skomentuj:

Jean Nouvel laureatem Nagrody Pritzkera 2008