Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Foster i Zjednoczone Emiraty Arabskie

graberski

Dawno nie pisaliśmy o jednym z naszych ulubionych architektów. Jednak poczciwy Norman wciąż nas zaskakuje. Foster + Partners zaprojektowało Abu Dhabi World Trade Center, jeden z głównych budynków najnowszej inwestycji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na Al Raha Beach. Dodatkowo kończą się już prace nad The Index - wieżowcu budowanym w Dubaju.

Foster and Partners
Foster and Partners
Foster and Partners

Al Raha Beach jest geograficzną bramą do Abu Dhabi. Na terenie o powierzchni 500 hektarów ma powstać całkowicie nowa inwestycja finansowana przez sławne Aldar Developments. Al Raha leży tuż przy autostradzie łączącej miasto z Dubajem.

Abu Dhabi World Trade Center ma być wybudowane w części zwanej Al Dana. Jest to biznesowa strefa znajdująca się mniej więcej w sercu Al Raha Beach. Zaprojektowana została wokół mariny, która służyć będzie jako główny port dla promów, motorówek czy jachtów. Dodatkowo podkreśla to fakt, że Al Dana jest głównym ośrodkiem całego przedsięwzięcia. ADWTC będzie obiektem wielofunkcyjnym zawierającym w sobie apartamenty, biura, hotel oraz galerię handlową. Obły kształt budynku przypomina sinusoidę ciągnącą się praktycznie przez całą marinę. Do głównej bryły dopasowany jest także wieżowiec zachowujący ten sam charakter elewacji.

Kształt budynku wynika przede wszystkim z warunków klimatycznych, które panują na tej szerokości geograficznej. Nadwieszony dach znajdujący się nad każdą kondygnacjaą powoduje, że poniższe piętra w miarę możliwości znajdują się w cieniu. Miejsca najbardziej narażone na słońce zostały przeznaczone na usługi oraz komunikację. Główne wejście do obiektu znajduje się po wschodniej stronie i prowadzi do olbrzymiego atrium. Obiekt ustawiony jest tak, aby stawiać najmniejszy opór nadmorskim wiatrom i przy okazji wykorzystuje je do chłodzenia. Budowa nad Abu Dhabi World Trade Center ma się rozpocząć lattem tego roku.

W tym roku ma zostać jeszcze oddany do użytku kolejny projekt wykonany przez pracownie Foster + Partners. Mowa o wieżowcu The Index, który powstaje w Dubaju. Wysokościowiec ma osiągać 328 metrów w pionie. Podzielony będzie na 80 kondygnacji. Na pierwszych 25 znajdować się będą biura, kilka kondygnacji nad nimi zajmie olbrzymie lobby natomiast aż 47 pięter zajmą apartamenty. Na ostatnich piętrach znajdzie się natomiast 12 podwójnych lub nawet potrójnych penthouse'ów.

Co ciekawe The Index, nazywany także One Central Park, przez pewien czas będzie mógł się szczycić faktem, że w jego murach znajduje się najwyżej położone mieszkanie świata. W sumie w budynku znajdzie się aż 520, luksusowo wykończonych apartamentów.

Wieżowiec jest ustawiony tak, aby wschodnie i zachodnie ściany, wykonane z betonu, chroniły budowle od nadmiernej ilości swiatła, a więc i ciepła.

Parter wieżowca ma stanowić niewielką przestrzeń używana tylko w celach komunikacji na wyższe kondygnacje. Znajdziemy tam otwartą przestrzeń wypełnioną sztucznymi basenami wypełniającymi przestrzeń pomiędzy słupami konstrukcyjnymi obiektu.

The Index jest pierwszym w ostatnim czasie z bardzo wielu zaprojektowanych przez Foster + Partners wieżowców , który wreszcie zostanie oddany do użytku. Czekamy na kolejne...

Skomentuj:

Foster i Zjednoczone Emiraty Arabskie