Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Niesamowita szkoła projektu Coop Himmelb(l)au

graberski

Pokazywaliśmy na Bryle już różne szkoły zaprojektowane przez wybitnych architektów. Jednak biuro projektowe Coop Himmelb(l)au przebiło wszystkich. Ich koncepcja na liceum numer 9 w Los Angeles jest jedyna w swoim rodzaju.

Coop Himmel(b)lau, Tom Bonner, ISOCHROM.com & John Linden
Coop Himmel(b)lau, Tom Bonner, ISOCHROM.com & John Linden
Coop Himmel(b)lau, Tom Bonner, ISOCHROM.com & John Linden

 

 

Liceum należące do związku szkół Los Angeles Unified School District będzie szkołą artystyczną. School of visual and performing arts inaczej zwana będzie High School # 9. Ma to być reprezentacyjna szkoła dla całego związku szkół w mieście. Obiekt zlokalizowany jest tuż przy Sali koncertowej Disney'a zaprojektowanej przez Gehry'ego oraz Museum Sztuki Współczesnej.

 

 

Coop Himmel(b)lau

 

 

Z racji, że do szkoły uczęszczać będzie aż 1600 uczniów, utworzono podział na cztery osobne akademie, wszystkie związane ze sztuką. Podział ten obejmie wydział muzyczny, teatralny, tańca oraz sztuk pięknych. W obiekcie poza niesamowitymi klasami czy pracowniami znajdzie się jeszcze olbrzymia biblioteka oraz teatr mogący pomieścić aż tysiąc widzów. Biblioteka nazwana została The space of knowledge (przestrzenią nauki). Jest ona umieszczona w samym sercu szkoły co zresztą widać także i z zewnątrz. Biblioteka wyrasta z bryły budynku jako obcięty stożek i wznosi się ponad poziom dachu. Teatr natomiast wyposażony zostanie niczym profesjonalny obiekt na Broadway'u. Posiada pełnych wymiarów scenę oraz zaplecze aby umożliwić uczniom jak najlepszą naukę aktorstwa jak i technik wykorzystywanych przez ekipy teatralne podczas prawdziwych przedstawień. W sali teatralnej wystawiane będą także sztuki przygotowane przez młodych artystów.

 

 

Coop Himmel(b)lauWieża, która widoczna jest na niemal każdym zdjęciu miała być jednym z głównych elementów zarówno bryły budynku jak i jego wnętrza. Na szczycie wieży miała znaleźć się olbrzymia sala konferencyjna, jednak władze szkoły zdecydowały, że nie będzie do niej dostępu. A szkoda, bo z tak wysoko umieszczonej sali było by widać niemal całe miasto. Wieża opleciona jest pochyłą rampą, która swoim kształtem tworzy cyfrę ?9". Wejście do obiektu odbywa się w dwa sposoby. Główne wejście znajduje się przy przeszklonym lobby prowadzącym do teatru. Jest to także miejsce szkolnych wystaw. Wejście to otwarte jest dla każdego. Z drugiej strony znajduje się wejście dla głównych użytkowników budynku, czyli dla uczniów i nauczycieli.

 

 

Coop Himmel(b)lauPrace nad budynkiem, który został zaprojektowany już kilka lat rozpoczęły się w marcu 2006 roku. Obiekt miał być oddany do użytku jesienią ubiegłego roku, jednak prace zostały przedłużone o rok. Budowa odbywa się na działce o wielkości prawie 40 tysięcy m2, zaś sam obiekt stworzy powierzchnię 21 tysięcy m2.

 

 

Coop Himmel(b)lauProjektując High School # 9, architekci z Coop Himmelb(l)au chcieli nawiązać do otaczającej architektury. Ich projekt będzie nie tylko symbolem rozwoju szkolnictwa ale także symbolem rozwoju sztuki. Szkoda tylko, że aby taka szkoła powstała potrzeba aż 172 milionów dolarów. To raczej wyklucza możliwość powstania tak nowoczesnej szkoły w Polsce. A szkoda, bo trzeba przyznać, że do tak ciekawie zaprojektowanej szkoły aż chciałoby się chodzić!


TAGTeraz zobacz wnętrza

Skomentuj:

Niesamowita szkoła projektu Coop Himmelb(l)au