Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Pentominium - najwyższy apartamentowiec świata

graberski
Pentominium.com - Pentominium.com

Już za trzy lata zakończyć się ma budowa najwyższego budunku mieszkalnego na świecie. Pewnie nikogo nie zdziwi miejsce, w którym obiekt powstaje. Jest to oczywiście Dubaj, sławny ze względu na wszystkie ''naj'' budynki świata. Za projekt odpowiada biuro projektowe Aedas.

Pentominium ma przebić wszystkie wybudowane wieżowce mieszkalne o całkiem sporą wysokość. Dla porównania obecny lider w klasyfikacji, wysokościowiec Q1 sięga zaledwie 275 metrów (323 metry licząc z iglicą na szczycie). Q1, czyli Qeensland Number One znajduje się w Gold Coast w Australii. Został oddany do użytku 8 grudnia 2005 roku. Budynek ten jest obiektem mieszkalnym w pełnym tego słowa znaczeniu. Poza biurami obsługującymi Q1, znajduje się w nim 76 kondygnacji mieszkań. Mała część z tego przeznaczona jest na hotel. Na parterze znajdują się galerie handlowe, natomiast dwa najwyższe piętra to wielkie tarasy widokowe. Z racji lokalizacji budynku, który znajduje się 100 metrów od plaży Surfers Paradise, widoki z tarasów są przepiękne.

Jednak inwestorom ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie podobał się fakt, że najwyższy apartamentowiec znajduje się w innym kraju. W kraju, gdzie pieniądze nie grają roli, powstać może praktycznie wszystko. Dlatego też Pentominium będzie miało aż 516 metrów wysokości dając 120 kondygnacji. Biuro projektowe Aedas musiało uporać się natomiast z kilkoma innymi czynnikami ograniczającymi budowę. Najważniejszymi były odległość sąsiednich obiektów oraz surowe ograniczenia środowiskowe panujące w Dubaju. Dlatego też obiekt można podzielić na dwie strony, które otaczają centralną część budynku. Południowa elewacja przykryta będzie dodatkową szklaną powłoką, która zwęża się w połowie wysokości budynku. Ma ona dwie funkcje: niweluje ilość ciepła wytwarzanego przez śłońce oraz chroni balkony przed wiatrami, które na dużych wysokościach potrafią nabrać dużych prędkości. Przeciwlegla elewacja jest pionową ścianą, z której wydobywa się sześć ''wykuszów''. Każdy z nich ma wysokość 5 kondygnacji. Poza zwiększeniem powierzchni służą one także jako podniebne ogrody.

Oczywiście nie każdy będzie mógł sobie pozwolić na apartament w Pentominium. Dla przykładu, za cztero-pokojowe mieszkanie trzeba będzie zapłacić co najmniej dwa miliony euro. Oczywiście słowo mieszkanie nie jest do końca adekwatne. Na każdym piętrze znajdować się będzie tylko jeden apartament co oznacza, że ich powierzchnia sięgać będzie kilkuset metrów kwadratowych.

Jak widać sny Le Courbusiera o kilometrowych wieżowcach, w których mieszkają setki rodzin są coraz bardziej realne. Jednak należy pamiętać, że brak odpowiednich technologii do wybudowania takich kolosów nie był jedynym powodem, przez którego wizje Le Courbusiera nigdy nie powstały. Ciekawi nas po co w mieście, w którym działek budowlanych nie brakuje, projektuje się takie budynki. Chyba jednak wyścig szczurów, w którym inwestorzy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich biorą udział nie ma większego sensu.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

"Made in Poland". Drugi najlepszy pawilon na EXPO 2020
Dubaj wydrukuje nowe osiedle do 2025 roku
Studentka Politechniki Wrocławskiej wyróżniona w międzynarodowym konkursie w Dubaju

Skomentuj:

Pentominium - najwyższy apartamentowiec świata

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej