Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dubaj wydrukuje nowe osiedle do 2025 roku

JB

Dubaj chce zostać światowym centrum druku przestrzennego. W tym celu rząd ogłosił inicjatywę "3D Printing Strategy", która ma pomóc stać się Zjednoczonym Emiratom Arabskim liderem w wykorzystywaniu tej technologii.

Panorama Dubaju z Burdż Chalifa
Panorama Dubaju z Burdż Chalifa
fot. Robert Mehlan (Flickr)

Rewolucja w budownictwie

Nowa inicjatywa szejków ma przyczynić się do szybkiego upowszechnienia druku 3D. Pozwoli to na znaczne cięcie kosztów w biznesie budowlanym i sektorze medycznym, a w prognozie długofalowej ma przekształcić całą gospodarkę i rynek pracy. Muhammad ibn Raszid Al Maktum, premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich i emir Dubaju zapowiedział, że zwieńczeniem wielkiego przedsięwzięcia będzie powstanie nowego kwartału zabudowań w technologii 3D w mieście.

Za przygotowanie strategii odpowiada Dubai Future Foundation. Fundacja zapowiada, że drukowanie budowli pozwoli ograniczyć konieczny zakres prac aż o 70 proc. i zmniejszyć koszty o 90 proc. w porównaniu do tradycyjnego budownictwa. Dubajczycy wskazują także, że technologia druku 3D do duża oszczędność czasu, bowiem wydrukowanie obiektu zajmuje tylko 10% niż jego stworzenie konwencjonalnymi technikami.

Pierwsi na świecie

Biura Dubai Future Foundation (zob. galerię fotograficzną) to pierwsze na świecie budynki powstałe całkowicie na drukarkach 3D. Kompleks nazwany „Office of the Future”, zaprojektowany przez firmę Killa Design otwarto w 2015 roku. Specjalna drukarka wyposażona została w zrobotyzowane ramiona, które znacznie przyśpieszyły przebieg tworzenia - wydrukowanie części zajęło zaledwie 17 dni, a złożenie ich w całość - 2 dni.

Cele zawarte w „3D Printing Strategy” zaczną być realizowane w 2019 roku. Inicjatywa została rozpisana do 2025 roku, do czasu, gdy zostanie oddany „koniec wieńczący dzieło” - duże, w całości wydrukowane osiedle w Dubaju.

Skomentuj:

Dubaj wydrukuje nowe osiedle do 2025 roku