Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wyścig o najwyższy budynek na świecie. Kto zbuduje pierwszy?

pas

W Dubaju rozpoczęła się budowa The Tower - budynku, który będzie miał blisko 1 km wysokości. Jednak jeśli nawet zostanie najwyższym na świecie, to tylko na krótki czas, bo jeszcze wyższy obiekt powstaje w Arabii Saudyjskiej.

The Tower i Jeddah Tower
The Tower i Jeddah Tower
mat. prasowe

Dotychczas najwyższym budynkiem na świecie jest Burdż Chalifa. Drapacz chmur znajdujący się w Dubaju ma 828 m. The Tower ma stanąć zaledwie kilka kilometrów od obecnego rekordzisty.

Budowa wieżowca rozpoczęła się w październiku, pomimo faktu, że gospodarka Zjednoczonych Emiratów Arabskich nie rozwija się w takim tempie, jak w poprzednich latach.

Wieża będzie należała do kompleksu Dubai Creek Harbour. Za finansową część projektu odpowiadają Emaar Properties PJSC oraz Dubai Holding LLC. Projektantem jest hiszpański architekt Santiago Calatrava. Do jego najsłynniejszych projektów należy węzeł komunikacyjny w poblizu World Trade Center w Nowym Jorku.

Wciąż niewiadomo jaka dokładnie będzie wysokość nowego budynku. Przed rozpoczęciem budowy mówiło się, że będzie miał przynajmniej 928 m. - The Tower będzie tylko odrobinę wyższy od Burdż Chalify (828 m) – zdradza jedynie Mohammed Alabbar, członek zarządu Emaar Properties.

Budowa ma zostać zakończona w 2020 r. i pochłonie ponad miliard dolarów.

Wcale nie jest jednak powiedziane, że The Tower zostanie najwyższym budynkiem świata. W 2020 r. do użytku ma zostać oddany także Jeddah Tower w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej, który ma mieć nieco ponad 1 km wysokości.

Skomentuj:

Wyścig o najwyższy budynek na świecie. Kto zbuduje pierwszy?