Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rijad. Futurystyczny kampus uniwersytecki projektu Zahy Hadid

JB

King Abdullah Petroleum Studies & Research Centre zostało zaprojektowane przez londyńskie biuro Zaha Hadid Architects. Kampus został nominowany do nagrody World Architecture Festiwal w kategorii szkolnictwa wyższego.

King Abdullah Petroleum Studies and Research Center w Rijadzie
King Abdullah Petroleum Studies and Research Center w Rijadzie
Fot. Hufton+Crow

Żywa struktura

King Abdullah Petroleum Studies & Research Centre (KAPSARC) znajduje się w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej. To organizacja non-profit, w ramach której niezależni naukowcy i studenci poszukają nowych rozwiązań w zakresie zrównoważonego zarządzania paliwami. Kampus został otwarty w październiku 2017 roku. Jego powierzchnia to ponad 70 tys. m2.

Forma kompleksu została zainspirowania życiem, a w szczególności naturalnym podziałem komórek. Modułowe budynki wedle architektów przypominają organiczną strukturę, która cały czas rozmnaża się i rośnie. Kanciaste, geometryczne wykończenia to odniesienie do sieci krystalicznych - naturalnych form tworzonych przez niektóre minerały. Futurystyczny wygląd ogółu ma symbolizować przyszłościowe myślenie, będące credo uczelni.

Patrząc w przyszłość

Na kampus KAPSARC składa się pięć głównych, połączonych ze sobą budynków. Są to obiekty naukowe (centrum wiedzy o energii, centrum komputerowe oraz biblioteka), centrum konferencyjne z salą wystawową i audytorium dla trzystu słuchaczy oraz musalla - miejsce przeznaczone do odmawiania modlitw. Wnętrza każdego z budynków zaprojektowano tak, aby w razie potrzeby można było łatwo wprowadzić w nich zmiany.

Gmach umiejscowiono tak, aby ochronić się przez żarem i wysokimi temperaturami charakterystycznymi dla Arabii Saudyjskiej. Od strony wschodniej i północnej znalazły się otwarcia, dzięki którym zimny wiatr wpływa do środka budynku. Pomieszczenia dla naukowców skupione są wokół kilku dziedzińców. Ma to zachęcać do ciągłej wymiany doświadczeń między badaczami i podkreślać transparentność instytutu.

Architekci z biura Zahy Hadid za projekt kampusu KAPSARC w Rijadzie zostali nominowani do nagrody World Architecture Festiwal (WAF) 2018 w kategorii „ukończone inwestycje w sektorze szkolnictwa wyższego”. Wyniki zostaną ogłoszone podczas festiwalu, który odbędzie się w Amsterdamie w dniach 28-30 listopada 2018.

    Więcej o:

Skomentuj:

Rijad. Futurystyczny kampus uniwersytecki projektu Zahy Hadid