Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Humanitarna architektura

buma

Wielka architektura, to nie tylko strzeliste wieżowce i nowoczesne apartamentowce. Wielka architektura, to również ta, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tych, którzy nigdy nie będą mieszkać w takich budynkach. Właśnie przyznano Curry Stone Design Prize, która nagradza osiągnięcia w dziedzinie humanitarnej architektury i designu.

5758827 https bi

 

Matt Chaban z Architect's Newspaper napisał, iż jeśli nagrodę Pritzkera przyrównuje się do Nobla w dziedzinie architektury, to Curry Stone Design Prize może być nazwana architektonicznym pokojowym Noblem.

Przyznana w tym roku przez University of Kentucky College of Design po raz pierwszy nagroda ufundowana została przez architekta Clifforda Curriego i jego żonę H. Delight Stone.

 

źródło: archpaper.com

 

Nagrodzono południowoafrykańską pracownię MMA Architects, która otrzymała 100 tys. dolarów nagrody. Pracownia ma biura w Kapsztadzie, Johannesburgu i Berlinie . Wyróżniony projekt to dom 10X10, który zbudowany jest z worków z piaskiem oraz drewna. Jego budowa nie wymaga zawodowych budowlańców, zaawansowanych technologii oraz specjalistycznych narzędzi. Koszt jednego domu to około 6 tys. dolarów.

 

źródło: archplanet.com

 

źródło: archplanet.com

 

"Chcemy pomóc społeczności, z której sami się wywodzimy", mówi Luyanda Mpahlwa, przedstawiciel MMA Architects. Większość czarnej ludności RPA mieszka w slumsach, których liczba stale się powiększa. Mpahlwa wraz z współpracownikami chce pomóc tym, którzy zmuszeni są mieszkać w najgorszych warunkach.

 

 

źródło: bustler.net

 

Biuro MMA Architects długo walczyło, by rozpocząć samodzielną działalność. Po latach ciężkiej pracy i sukcesie jaki odnieśli projektując ambasady w Berlinie i Addis Abebie mogą sobie pozwolić dziś na takie projekty, jak dom 10X10. Mpahlwa chce przeznaczyć nagrodę na budowę kolejnych domów. Chce również wysłać młodzież ze slumsów do szkół , by mogły uczyć się projektować domy przyszłości. Jak na razie pomógł dwójce.

 

źródło: archpaper.com

 

Wśród finalistów Curry Stone Design Prize znalazł się również Shawn Frayne, wynalazca pierwszego wiatrowego generatora prądu, który działa bez użycia turbin powietrznych. Nowatorskie urządzenie nazywa się Windbelt i może stać się szansą dla biednych społeczności, które dzięki tej technologii będą mogły za niewielkie pieniądze wytwarzać energię.

 

źródło: bustler.net

 

Jury zwróciło uwagę także na działalność Wesa Janza, architekta i profesora Ball State University, który swą pracę skoncentrował wokół porzuconych budynków w slumsach. Wraz ze swoimi studentami w Sri Lance i Argentynie zbudował mieszkania z gruzów i błota, które pozostały po poprzednich budynkach.

 

 

źródło: bustler.net

 

 


 

buma

 

 

 

Zobacz także:

 

International Architecture Award 2008

Brad (Pitt) budowniczy

Theo Jansen i jego niezwykłe maszyny

 

 

Skomentuj:

Humanitarna architektura