Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom zmiennym jest - ruchoma fasada Sliding House

buma

Wieczór pod rozgwieżdżonym niebem bez opuszczania kanapy? Żaden problem. Jedno naciśnięcie guzika i po sześciu minutach widok za oknem zmienia się nie do poznania.  

dom, dom jednorodzinny, sliding house, drmm
Sliding House, Suffolk, Anglia
dRMM

 

 

Podczas gdy wielu architektów skłania się ku projektom jak najbardziej oszczędnym i uciekającym od rozwiązań hi-tech, londyńskie biuro dRMM (de Rijke Marsh Morgan) postanowiło zbudować dom, który nie jest jedynie statyczną bryłą. Sliding House to prawdziwa "maszyna do mieszkania". Ruchoma fasada tegodomu pozwala zmieniać kształt budynku i dostosowywać go do potrzeb mieszkańców.

 

 

 Dom jednorodzinny Sliding House

 

 

Dom powstał w Suffolk we wschodniej Anglii. Jego struktura składa się z trzech oddzielnych budynków: głównej bryły domu, garażu oraz całkowicie przeszklonego domku gościnnego. Każda z brył ma prosty, kształt nawiązujący wyglądem do stodół, jakie można zobaczyć w hrabstwie Suffolk.

 

 

 Dom jednorodzinny Sliding House

 

 

Ruchome ściany oraz dach przemieszczają się osłaniając lud odsłaniając poszczególne części domu. Ruchoma fasada ma 28 metrów długości, waży 50 ton i porusza się po specjalnych szynach. Zasilana jest za pomocą czterech silników elektrycznych, które ładowane są dzięki energii pochodzącej z paneli słonecznych. Mogą być także zasilane przy pomocy konwencjonalnych źródeł energii elektrycznej.

 

 

 

 

 

 

Ścianą można sterować w ten sposób, aby pomiędzy statycznymi elementami zabudowy powstały zadaszone podwórka. W zimie będzie służyła także jako dodatkowa izolacja przed niskim temperaturami. Właściciele Sliding House chcą również wybudować basen. Ruchoma fasada zatem będzie doskonałą osłoną w mało słoneczne dni.

 

 

 

 

Architekci postanowili wykorzystać do budowy lokalne surowce. Fasada statycznych części domu wykonana została z modrzewia pomalowanego na czarno i czerwono. Elewację pokrywa również czerwona gumowa membrana, a domek gościnny wykonany został całkowicie ze szkła. Ruchoma ściana natomiast, to konstrukcja ze stali oraz drewna modrzewiowego w brązowym kolorze.

 

 

Architektura dynamiczna nie jest nową koncepcją. Ruchome budynki zawsze fascynowały architektów. Powstawały szalone wizje, często z pogranicza fantastyki. Projekt pracowni dRMM to kontrolowana dawka szaleństwa i do tego udana.

 

 

buma

 

 

 

Zobacz także:

 

 

Pierwszy ruchomy wieżowiec na świecie

 

Domy nomadyczne - postawisz gdzie chcesz!

 

zeroHouse - dom całkowicie niezależny

 

 

Skomentuj:

Dom zmiennym jest - ruchoma fasada Sliding House