Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Paryż Przyszłości 2030

NB

Zobacz projekty Paryża Przyszłości wykonane przez 10 architektów. Grand-Paris - wizja, która stanie się rzeczywistością?

We wrześniu 2007 roku francuski prezydent Nicolas Sarkozy zainaugurował "La Cité de l'architecture & du patrimoine", opracowanie wizjonerskiego planu nowego Paryża - Grand Paris. Komitet decyzyjny składał się z przedstawicieli państwa oraz m.in. z architekta Paula Chemotova, który przewodniczył 23 naukowcom oraz geografa Michela Lussuault.

Od czerwca 2008 roku każde studio projektowe pracowało nad analizą obecnego stanu Paryża i wizją jego rozwoju, przebudowy. 17 marca odbyła się debata, podczas której ekipy architektoniczne porównały swoje propozycje pod kątem mobilności, ekonomii, środowiska etc.

Architekci mogli dać się ponieść fantazji. Nie mieli żadnych ograniczeń. Doszli jednak do wniosku, że istotne jest poruszenie kwestii izolacji centralnej części Paryża od przedmieść'le périphérique'. W jednym z wywiadów Rogers powiedział, że nie zna drugiego takiego, dużego miasta, którego serce byłoby tak bardzo odseparowane od jego członków". Paryż podzielony jest obecnie na 20 dzielnic z merostwami. Przedmieścia są zaniedbane i niebezpieczne. Ponadto położone nieopodal miasteczka, należą do różnych departamentów. Stąd też architekci i urbaniści są zgodni, co do potrzeby przeprojektowania miasta i utworzenia scentralizowanego, jednorodnego, Wielkiego Paryża.

Wśród autorów nowych rozwiązań jest trzech laureatów prestiżowej nagrody Pritzkera, Richard Rogers , Jean Nouvel i Christian de Portzamparc. Z pewnością jest to najambitniejszy projekt od czasu przebudowy Paryża przez Barona Haussmanna, który drastycznie zmienił oblicze miasta w połowie XIX wieku, proponując szerokie bulwary, oś widokową Champs Elysees, nowe gmachy i ulice.

W przeciągu roku powstało 10 projektów metropolii wykonanych przez następujące zespoły:


Sir Richard Rogers , Rogers Stirk Harbour & Partners/ London School of Economics/ Arup team,


Groupe Descartes


Djamel Klouche (AUC)


Atelier Christian de Portzamparc


Agence Grumbach and Associates


Ateliers Jean Nouvel


Bernardo Secchi and Poal Vigano (Studio 09)


Finn Geipel/ LIN


Ateliers Castro/ Denissof/ Casi


MVRDV

Skomentuj:

Paryż Przyszłości 2030