Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Paryż Przyszłości 2030

NB

Zobacz projekty Paryża Przyszłości wykonane przez 10 architektów. Grand-Paris - wizja, która stanie się rzeczywistością?

Roland Castro
Roland Castro. Roland Castro zasugerował przeniesienie Elysée Palace do północno-wschodnich przedmieść. Zaproponował także wprowadzenie aspektu piękna do 'Wielkiego Paryża Poetów', czyli stworzenie nowych kulturalnych instytucji. Wszystko to miałoby przypominać formą kwiat o ośmiu płatkach. W centrum natomiast chciałby widzieć potężny park. Musimy stworzyć piękno, tam gdzie teraz jest brzydota' powiedział.
www.lefigaro.fr

 

 

We wrześniu 2007 roku francuski prezydent Nicolas Sarkozy zainaugurował "La Cité de l'architecture & du patrimoine", opracowanie wizjonerskiego planu nowego Paryża - Grand Paris. Komitet decyzyjny składał się z przedstawicieli państwa oraz m.in. z architekta Paula Chemotova, który przewodniczył 23 naukowcom oraz geografa Michela Lussuault.

 

 

 Jean Nouvel, Jean-Marie Dutilheul, Michel Cantal-Dupart

 

 

Od czerwca 2008 roku każde studio projektowe pracowało nad analizą obecnego stanu Paryża i wizją jego rozwoju, przebudowy. 17 marca odbyła się debata, podczas której ekipy architektoniczne porównały swoje propozycje pod kątem mobilności, ekonomii, środowiska etc.

 

 Rogers Stirk Harbour & Partner

 

Architekci mogli dać się ponieść fantazji. Nie mieli żadnych ograniczeń. Doszli jednak do wniosku, że istotne jest poruszenie kwestii izolacji centralnej części Paryża od przedmieść'le périphérique'. W jednym z wywiadów Rogers powiedział, że nie zna drugiego takiego, dużego miasta, którego serce byłoby tak bardzo odseparowane od jego członków". Paryż podzielony jest obecnie na 20 dzielnic z merostwami. Przedmieścia są zaniedbane i niebezpieczne. Ponadto położone nieopodal miasteczka, należą do różnych departamentów. Stąd też architekci i urbaniści są zgodni, co do potrzeby przeprojektowania miasta i utworzenia scentralizowanego, jednorodnego, Wielkiego Paryża.

 

Atelier Christian de Portzamparc

 

Wśród autorów nowych rozwiązań jest trzech laureatów prestiżowej nagrody Pritzkera, Richard Rogers , Jean Nouvel i Christian de Portzamparc. Z pewnością jest to najambitniejszy projekt od czasu przebudowy Paryża przez Barona Haussmanna, który drastycznie zmienił oblicze miasta w połowie XIX wieku, proponując szerokie bulwary, oś widokową Champs Elysees, nowe gmachy i ulice.

 

 Studio O9

 

 

W przeciągu roku powstało 10 projektów metropolii wykonanych przez następujące zespoły:


Sir Richard Rogers , Rogers Stirk Harbour & Partners/ London School of Economics/ Arup team,


Groupe Descartes


Djamel Klouche (AUC)


Atelier Christian de Portzamparc


Agence Grumbach and Associates


Ateliers Jean Nouvel


Bernardo Secchi and Poal Vigano (Studio 09)


Finn Geipel/ LIN


Ateliers Castro/ Denissof/ Casi


MVRDV

 

 

 

NB

 

 

Zobacz także:

 

MVRDV zielone miasto


Pływający Louvre Jeana Nouvela


Wieżowiec LEGO od MVRDV


 

Skomentuj:

Paryż Przyszłości 2030