Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zielona estakada High Line w NYC

hada

Od kilku lat pojawiały się w prasie doniesienia na temat stanu zaawansowania prac nad rewitalizacją słynnej High Line - linii kolejowej biegnącej przez 22 kwartały industrialnej części Nowego Jorku. Dziś projekt jest już ukończony.

8 czerwca dokonano uroczystego otwarcia High Line - najbardziej nietypowej zielonej przestrzeni publicznej w Nowym Jorku. O przebudowie pisaliśmy już w 2008 roku. Prace nad wykończeniem całości przedłużyły się w czasie. Warto było jednak poczekać - przyjazna, zielona przestrzeń publiczna, tak bardzo deficytowa w wielkich miastach, teraz wkrada się do Hell's Kitchen w zupełnie nowej formie.

Zbudowana w latach 20-tych XX wieku linia kolejowa została zamknięta pod koniec lat 70-tych i zdegradowana w latach 80-tych. Zarośnięta krzakami, niszczejąca i stwarzająca idealne miejsca dla rozwoju społecznych patologii, po kliku latach przeżywa właśnie swoje odrodzenie. Projekt ożywienia tej przestrzeni został wybrany w konkursie. Zwycięska koncepcja zakładała m.in. wprowadzenie dość luźno skomponowanej zieleni, pozostawienie znacznej ilości torów lub ponowne umieszczenie ich pomiędzy granitowymi płytami chodnika.

Wraz z inicjatywą z 2003 roku dla mieszkańców Nowego Jorku sprawa High Line stała się jedną z najbardziej palących kwestii w mieście. Podobnie dla inwestorów, którzy zaczęli masowo przejmować okoliczne squaty i przekształcać je w drogie apartamentowce, co niekoniecznie spotyka się ze społeczną aprobatą. Mimo to rewitalizacja tej ogromnej estakady jest jedynym tego typu przedsięwzięciem i jej przemiana w zielony pasaż z pewnością będzie miała pozytywny wpływ na miasto Nowy Jork.

Skomentuj:

Zielona estakada High Line w NYC