Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

House SH - dom gdzie mieszka nieskończoność

dll

Jak w domu jednorodzinnym o powierzchni 87 m2 wyczarować nieskończoność? Zobacz projekt pracowni Hiroshi Nakamura & NAP Architects.

Dom jednorodzinnyHouse SH został zaprojektowany przez tokijską pracownię architektoniczną Hiroshi Nakamura & NAP Architects. Działka, na której został on zlokalizowany, znajduje się w jednej z gęsto zabudowanych dzielnic mieszkaniowych japońskiej stolicy. Ten wszechogarniający ścisk, nieraz bardzo komplikuje sytuację projektową, przez co architekci zmuszani zostają do stosowania nieraz bardzo oryginalnych rozwiązań. W przypadku domu House SH takim problemem, z którym projektanci musieli się zmierzyć, było doświetlenie wnętrza naturalnym światłem.

Sąsiadująca z House SH zabudowa pozwoliła na "otwarcie" tylko zacienionej ściany północnej budynku - nie penetrowanej bezpośrednio przez promienie słoneczne. Z kolei korzystna fasada południowa, wychodzi na balkon i okna pokoju dziennego sąsiadów, co uniemożliwia zastosowanie w niej dużych przeszkleń, bez konieczności stałego zasłaniania ich zasłonami. Jak zatem architekci z Hiroshi Nakamura & NAP Architects poradzili sobie z problemem doświetlenia wnętrza? Jak twierdzą, jedyną możliwością by wpuścić do wnętrza domu światło dzienne, było zastosowanie dachowego świetlika i studni świetlnej, biegnącej przez całą wysokość budynku.

By wykorzystać to rozwiązanie, bryle House SH nadano maksymalnie wysoką formę, przy jednoczesnym zagwarantowaniu wystarczającej przestrzeni postojowej dla pojazdów na zewnątrz domu. Jednocześnie wypchnięto przednią ścianę, tworząc w ten sposób we wnętrzu płynnie zakrzywione wydrążenie.

Kangurza torba - jak nazywają utworzoną w ten sposób studnię światła projektanci - stanowi coś na kształt wewnętrznej, świecącej chmurki. Miękkie światło wpadające przez dachowy świetlik, odbija się od jej gładkiej powierzchni i rozmywa jej kształty. W efekcie u patrzących na nią osób, zaburzony zostaje zmysł odległości. W ten sposób, w tym stosunkowo małym domu (ok 87 m2), zaznać można wrażenia nieskończonej głębi. Dodatkowo, zdaniem architektów,  wykorzystanie tego wgłębiania do siedzenia lub leżenia, buduje bliską więź miedzy architekturą budynku, a jego mieszkańcami.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Dom Alberta Einsteina pod Poczdamem
Kopulaki w Warszawie. Domy na Ustrzyckiej wyglądają jak wioska Smerfów
Dom nad jeziorem - zieleń i elegancja

Skomentuj:

House SH - dom gdzie mieszka nieskończoność

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej