Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Budynek-rzeźba - audytorium Cloud Tower

NB

W pobliżu Wiednia znajduje się niezwykła realizacja architektoniczna; obiekt - rzeźba, w którym odbijają się chmury i drzewa. Pawilon muzyczny projektu Next ENTERprise - architects jest współczesną perełką na tle XVII-wiecznego zamku. 

Cloud Tower
Cloud Tower projektu Next ENTERprise - architects w Grafenegg w pobliżu Wiednia.
www.designcrave.com

 

 

Cloud Tower jest audytorium muzycznym zbudowanym na terenie parku zamkowego Grafenegg w pobliżu Wiednia . Projekt wykonała austriacka pracownia architektoniczna next ENTERprise - architects.

 


Obszar na którym znajduje się zamek i fosa zajmuje ok. 31ha. Jest to miejsce o niezwykłej historii i niesamowitym uroku. Wokół rozciąga się jeden z najstarszych i najpiękniejszych parków w Austrii . W takiej aurze rzadko kiedy pojawia się współczesna architektura, która według wielu kłóci się z historycznym założeniem. W tym jednak przypadku zdecydowano się wybudować kilka nowych obiektów. Mają one przyczynić się do zwiększenia popularności miejsca a także przyciągnąć osoby, nie tylko zainteresowane sztuką dawną, ale i różnorodną ofertą kulturalno-rozrywkową.

 

 

Cloud Tower projektu Next ENTERprise - architects w Grafenegg w pobliżu Wiednia.

 

 

Audytorium muzyczne zostało zbudowane na pochyłym terenie w pobliżu zamku. Prowadzi do niego wydrążony w ziemi korytarz. Wyróżniającym się elementem obiektu jest 23m, metalowo-szklana struktura dachu. Funkcjonuje ona niczym autonomiczny obiekt rzeźbiarski. Architekci zestawili proste formy geometryczne, w taki sposób, że sprawiają one wrażenie kubistycznego obrazu. Gra form, przestrzeni, świateł zaskakuje nieprzewidywalnością. Jest to dynamiczna struktura, która wywołuje szok poprzez kontrast z otaczającą przestrzenią. Z drugiej jednak strony nawiązuje do terenu wpisując się ciekawie w krajobraz. Odbijające się w powierzchni obiektu chmury i drzewa pozwalają na stworzenie specyficznego dialogu pomiędzy przyrodą i architektura.

 

 

Celem projektantów było odzwierciedlenie podstawowej zasady akustycznej dla otwartych scen a mianowicie: "to co widzisz jest tym, co słyszysz". Dlatego też postanowili stworzyć obiekt, który wyróżniałby się na tle innych audytoriów konstrukcją i formą, błyskawicznie przyciągał uwagę oraz intrygował.

 

 

Cloud Tower projektu Next ENTERprise - architects w Grafenegg w pobliżu Wiednia.

 

 

Audytorium może pomieścić 1,670 osób i jest przystosowane do jednoczesnego występu 200 muzyków. W lecie odbywają się tu liczne festiwale i koncerty muzyczne. W pozostałych porach roku funkcjonuje głównie, jako dodatkowa atrakcja turystyczna.

 

 

 

nb

 

 

 

Zobacz także:

 

Opera Zahy Hadid w Dubaju

 

Gmach opery w Guangzhou

 

Pekiński Teatr Narodowy

 

 

Skomentuj:

Budynek-rzeźba - audytorium Cloud Tower