Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wielkie ule od Zahy w Pekinie

wolf

Stolica Chin ma już Ptasie Gniazdo, czyli Stadion Olimpijski projektu Herzog & de Meuron oraz wielkie gacie, czyli siedzibę państwowej telewizji CCTV od Koolhaasa. Teraz przyszła pora na... gigantyczne ule od mistrzyni obłych form i dekonstrukcji - Zahy Hadid. Jednak czy ten projekt czegoś wam nie przypomina?

projekt, pekin, zaha hadid, publiczne, centrum handlowe, chiny
Chaoyangmen SOHO III, czyli przypominające gigantyczne ule centrum handlowo-usługowe projektu Zahy Hadid, które ma powstać w Pekinie
sohochina.com

 

 

 

Światowy kryzys, który wstrzymuje inwestycje na całym świecie, a w Polsce podcina piętra drapacza chmur Sky Towerwe Wrocławiu, zdaje się nie dotykać Bliskiego Wschodu jaki i tego Dalekiego - zwłaszcza Chin. Ostatnio deweloper SOHO China zaprezentował publicznie budowę trzeciego etapu wielofunkcyjnego centrum w Pekinie - Chaoyangmen SOHO III. Jego projekt pochodzi z pracowni stararchitektki Zahy Hadid, która w Państwie Środka wcześniej pracowała nad operą dla miasta Guangzhou.

 

 

Chaoyangmen SOHO III ma być największym projektem komercyjnym w obrębie Drugiego Ringu Pekinu, będzie połączony z dwoma pierwszymi etapami inwestycji. Od wschodu graniczyć będzie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

 

 

Projekt Zahy to odejście od jej stałego repertuaru dekonstrukcyjnych form. Tym razem wielofunkcyjny kompleks bardziej przypomina dzieło natury niż architekta. Ma mieć formę nasuwającą skojarzenia z krasowymi wzgórzami, będącymi charakterystycznym elementem chińskiego pejzażu, bądź z gigantycznymi ulami.

 

Zespół będzie miał powierzchnię 334 tys. metrów kwadratowych, z tego 166 tys. metrów zajmą biura, a 86 tys. metrów liczyć mają sklepy. Handel i usługi wypełnią pasaże biegnące przy dolnych kondygnacjach "uli".

 

 

Cały kompleks ma wyglądać jakby był wyrzeźbiony z jednej bryły, ponieważ płynne linie z elewacji będą przenikać do wewnętrznych pasaży oraz rozległego dziedzińca. Ten plac wewnątrz budynku nawiązuje do podwórzy w chińskich, historycznych domostwach.

 

 

 

 Chaoyangmen SOHO III

 

Płynne linie nasuwają skojarzenia z dziełami słynnego ekspresjonisty - Ericha Mendelsohna, który dziś jest znów trendy wśród architektów. Bo czy nowe dzieło Zahy Hadid nie jest uderzająco podobne do projektu płynnego, ekstrawaganckiego wrocławskiego Hiltona projektu paryskiego biura Gottesman-Szmelcman Architecture? Może to znak czasów - pełna płynność i organiczność za czasów Mendelssohna była tylko futurystyczną wizją, dziś za sprawą dużego kapitału i najnowszych technologii jest możliwa do realizacji.

 

 

Wrocławski Hilton projektu paryskiego biura Gottesman-Szmelcman Architecture

 

 

wolf

 

 

 

Zobacz też:

 

 

Chińska opera jak sterta talerzy

 

 

Zaha Hadid składa hołd Bachowi

 

 

Największa galeria handlowa na świecie

 

Skomentuj:

Wielkie ule od Zahy w Pekinie