Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Drewniany dom-przystań dla żeglarzy w Helsinkach

wolf

Olbrzymie porty to dziś przestrzeń odhumanizowana - wyasfaltowana, wypełniona molochami magazynów. Jednak architektom z ARK-house architects udało się w helsińskim porcie Vuosaari stworzyć azyl dla żeglarzy - Helsinki Seafarers´ Centre.

Vuosaari w Helsinkach to typowy współczesny port z hektarami asfaltu, stalowych magazynów, gigantycznych żurawi. Jednak mające długie tradycje organizacje skupiające żeglarzy w Finlandii - Finnish Seamen's Mission oraz Finnish Seamen's Service postanowiły zbudować budynek będący wytchnieniem dla żeglarzy, rodzaj bezpiecznego portu w... porcie.

Do projektu zaproszono helsińskie biuro ARK-house architects. Architekci musieli różne funkcje socjalne zmieścić w stosunkowo niewielkim budynku zlokalizowanym na obrzeżu portu Vuosaari, tuż przy wjeździe do niego od północnej strony.

Nadali obiektowi formę całkowici różną od przemysłowego otoczenia, aby przybywający do portu marynarze bez problemu mogli do niego trafić. Helsinki Seafarers´ Centre to jedyny budynek w okolicy o obłych formach, jedyny pokryty drewnem, a nie stalą.

Centrum dla Żeglarzy przypomina drewniany kadłub statku, choć przyglądając się rzutowi budynku nie trudno o inne skojarzenia - rybę czy morskie fale. Parterowy obiekt tworzą sinusoidalne, przenikające się ściany, pomiędzy którymi znalazła się przestrzeń dla żeglarzy, zarówno pod dachem, jak i na niewielkim patio na tyłach obiektu.

Marynarze mogą tu wypocząć, skorzystać z sali telewizyjnej, jadalni, biblioteki, pokoi gościnnych, a nawet pograć w karty czy gry komputerowe. Wszystko w domowej i ciepłej atmosferze, dalekiej od hoteli robotniczych, jakie zazwyczaj spotyka się w przemysłowych strefach.

Helsinki Seafarers´ Centre dzięki przyjaznej architekturze stało się bezpieczną przystanią dla żeglarzy, którzy przypływają do portu Vuosaari. Sam obiekt zaś stał się też efektownym znakiem, witającym i zapraszającym do portu.

Skomentuj:

Drewniany dom-przystań dla żeglarzy w Helsinkach