Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najpiękniejsze domy jednorodzinne

dll

Te budynki to marzenie niejednego z nas. Zobacz najpiękniejsze domy jednorodzinne roku. Wśród nich jest jeden z Polski! Który z nich podoba Wam się najbardziej?

Tegoroczna edycja World Architecture Festival jest już za nami. Podczas jego trwania mieliśmy okazję zapoznać się z najlepszymi budynkami, które zrealizowane zostały na świecie w minionym roku. W kategorii domów jednorodzinnych wybranych zostało 15 projektów. Za najlepszy z nich, uznano pochodzący z Australii Klein Bottle House.

Dom zaprojektowany przez pracownię McBride Charles Ryan zlokalizowany jest na półwyspie Mornington, w niewielkiej odległości od dzikiej plaży, między trzema piaskowymi wydmami. Dzięki takiej lokalizacji (praktycznie pozbawionej sąsiedztwa), możliwe stało się zaproponowanie inwestorowi bardzo odważnej formy budynku.

Od samego początku architekci chcieli, by budynek był "zagnieżdżony" między drzewami. Wstępną inspiracją dla bryły budynku, była spiralna muszla, która "została zagrzebana w roślinnym piasku". Została ona następnie przekształcona w bardziej skomplikowaną formę przypominającą Butelkę Kleina wykonaną w technice orgiami.

Budynek nie miał być jednak architektonicznym eksperymentem, tylko miejscem, w którym można wygodnie mieszkać. Dlatego też jego ostateczna jest znacznie bardziej "oswojona". Oś wertykalną budynku stanowi centralne atrium. Wokół niego owinięte zostały schody, które łączą wszystkie poziomy Klein Bottle House. Zdaniem architektów, to specyficzne wnętrze, zdefiniowane kształtem bryły domu, tworzy mieszkańcom możliwość jednoczesnego przebywania blisko i daleko względem siebie.

Pozostałe budynki, ubiegające się o miano najlepszego domu jednorodzinnego:

1. Base Camp Chewton, proj. In Site - Australia

2. Bohermore House, proj. Boyd Cody Architects - Irlandia

3. Chen House, proj. C-Laboratory - Japonia

4. Elwood House, proj. NMBW Architects - Australia

5. Farm House, proj. Jarmund/Vigsnas AS Architects MNAL - Norwegia

6. Dom w Lumino, proj. Davide Macullo Architects - Szwajcaria

7. Mending Wall, proj. Grose Bradley - Australia

8. Paraty House, proj. Marcio Kogan Architects - Brazylia

9. Dom w Piracicaba, proj. Isaya Weinfelda - Brazylia

10. Reading Nest, proj. Dorte Mandrup Arkitekter (DMA) - Dania

11.Dom Bezpieczny, proj. KWK Promes - Polska

12. Dom w Pekinie, proj. Red House China - Chiny

13. Sliding House, proj. dRMM - Anglia

14. Villi Metamorphosis, proj. Ben Ryuki Miyagi - Stany Zjednoczone

Skomentuj:

Najpiękniejsze domy jednorodzinne