Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

TOP 5 BRYŁA poleca

red.

Wspólnie z księgarnią BOOK OFF wybraliśmy dla Was kilka najnowszych propozycji wydawniczych dotyczących architektury. Przedstawiamy wyjątkowo cenne publikacje największych światowych wydawców. Mamy nadzieję, że TOP 5 BRYŁY stanie się dla Was inspiracją przy kompletowaniu własnej biblioteczki archimaniaka.

1. 10x10 3

Editors of Phaidon Press

Książka rzuca wszechstronne spojrzenie na najciekawsze wydarzenia architektoniczne jakie miały miejsce po 2005 roku. Opatrzona ponad 1500 ilustracjami publikacja prezentuje 100 najciekawszych i najlepiej zapowiadających się pracowni architektonicznych wybranych przez 10 uznanych krytyków oraz czynnych architektów. Przegląd osiągnięć setki architektów przedstawia ponad 250 obiektów. Są to zarówno projekty koncepcyjne, nowo powstałe budynki, prace konkursowe, ale również projekty teoretyczne i prace budowlane. W rezultacie powstał ciekawy zbiór najnowszych osiągnięć architektonicznych uwzględniająca współczesne problemy globalne, takie jak dostępność zasobów naturalnych, zmian klimatu, czy kryzys gospodarczy. To już trzecia edycja książki 10x10, która podobnie jak poprzednie wydania od momentu ukazania się w księgarniach cieszy się dużą popularnością.

Każdy z biorących w projekcie 10x10 krytyków zamieścił w książce swój esej na temat jednego budynku lub architekta, który miały znaczący wpływ na rozwój architektury. Książka zawiera biogramy wszystkich architektów i kuratorów oraz ponad 1500 ilustracji.

wyd.: Phaidon

cena: 239.00 zł

2. Architecture Now! Museums

Philip Jodidio

Książka prezentuje ponad 50 projektów wielkich sław architektonicznych, które przełamują granice w projektowaniu muzeów. Znajdziemy tu projekty starchitektów jak Zaha Hadid, czy Herzog & de Meuron, które wprowadziły w świat architektury nowe standardy projektowania i zmieniły spojrzenie na dotychczasowe myślenie o obiektach muzealnych.  Przykłady obejmują zarówno nowatorskie budynki, jak i pomysłowe rozbudowy starych obiektów. W książce dowiadujemy się, że nowatorstwo współczesnych budynków muzealnych wykracza daleko poza wielkie dzieła Renzo Piano i Tadao Ando, dlatego też zobaczymy tu wiele mniej znanych realizacji i pracowni architektonicznych, które proponują zupełnie nowe rozwiązania prezentowania sztuki.

Książka zawiera projekty: Hitoshi Abe, Acebo X Alonso Arquitectos, Aires Mateus, Jun Aoki, ARM, Shigeru Ban, Behnisch Architekten, David Chipperfield, Preston Scott Cohen, Coop Himmelb(l)au, Delugan Meissl Associated Architects, Ellis Williams, Frank O. Gehry, Teodoro González de León, Graft, Nicholas Grimshaw, Zaha Hadid, Herzog & de Meuron, HOK, Arata Isozaki, KSV Krüger Schuberth Vandreike, Bruno Mader, Fumihiko Maki, Francisco Mangado, Richard Meier, Paolo Mendes da Rocha, Rafael Moneo, Toshiko Mori, MVRDV, Nieto Sobejano, Ryue Nishizawa, Valerio Olgiati, I.M. Pei, Renzo Piano, Querkraft, SANAA/Kazuyo Sejima + Ryue Nishizawa, Sauerbruch Hutton, Hartwig N. Schneider, Álvaro Siza Vieira and Rudolf Finsterwalder, Sn?hetta, Eduardo Souto de Moura, SSM Architekten, Randall Stout, Bernard Tschumi, UNStudio, Urbanus Architecture & Design, Wang Shu, Atelier Zhang Lei

wyd.: Taschen

cena: 119.00 zł

3. The Iconic House

Dominic Bradbury

Każdy dom ma swoją historię. Autor książki Iconic House Book wyszedł z założenia, że warto przedstawić losy najlepszych domów jednorodzinnych na świecie. Książka opowiada zatem nie tylko o budynkach, ale również o  ich architektach i przeżyciach właścicieli.

W bogato ilustrowanym albumie zobaczymy zarówno domy w duchu Arts and Crafts lub Art Nouveau, a także modernistyczne lub minimalistyczne bryły, czy współczesne przykłady z kręgu architektury High-Tech.

W tym szerokim przekroju najlepszych domów jednorodzinnych minionego wieku znajdziemy projekty takich mistrzów jak Le Corbusier, Frank Lloyd Wright i Mies van der Rohe, a także współczesnych architektów, Tadao Ando, Rem Koolhaas, czy Herzog & de Meuron.

wyd. Thames & Hudson

cena: 169.00 zł

4. Bauhaus: A Conceptual Model

Bauhaus-Archiv Berlin

Państwowa Szkoła Bauhaus powstała w Weimarze w 1919 roku. Jednym z głównych postulatów jej założyciela, Waltera Gropiusa było zniesienie granicy dzielącej sztukę od produkcji przemysłowej i techniki. W realizacji celu miał pomóc powrót do rzemiosła. W ubiegłym roku placówka, która uważana jest za kuźnię modernistów obchodziła swoje 90-lecie.

Z okazji rocznicy założenia szkoły Bauhausu, trzy niemieckie instytucje (Bauhaus-Archiv Museum w Berlinie, Bauhaus-Museum der Klassik Stiftung w Weimarze i Stiftung Bauhaus w Dessau) przygotowały wspólną wystawę: Modell Bauhaus, poświęconą historii Bauhausu i jego oddziaływaniu. Po raz pierwszy wspólnie wystawiono nie tylko niemieckie zbiory archiwalne prac nauczycieli i studentów szkoły, ale też eksponaty z Muzeum MoMA w Nowym Jorku czy Muzeum na Uniwersytecie Harvarda.

Wystawa skłoniła badaczy do ponownej oceny historii i wpływu szkoły artystycznej na sztukę i architekturę. Wynikiem tych badań jest bogato ilustrowany album Bauhaus: A Conceptual Model.

wyd.: Hatje Cantz

cena: 169.00 zł

5. Counterpoint

Paul Goldberger, Daniel Libeskind

Książka jest pierwszą dużą monografią światowej sławy architekta polskiego pochodzenia. Pokazuje jego interdyscyplinarne podejście, które przejawia się w głębokim zainteresowaniu filozofią, sztuką, muzyką, literaturą, teatrem i filmem. Czytelnicy będą mogli zapoznać się z największymi projektami architekta, które obejmują min. Muzeum Żydowskie w Berlinie, Felix-Nussbaum-Haus w Osnabrück, niedawno ukończone Royal Ontario Museum w Toronto, Muzeum Żydowskie w Kopenhadze, rozbudowę Denver Art Museum, czy CityCenter MGM Mirage w Las Vegas, o którym niedawno pisaliśmy.

Wszechstronny portret architekta został bogato zilustrowany. W książce znalazło się ponad trzydzieści projektów z rysunkami, szczegółowymi planami i renderingami, zdjęciami z budowy, oraz już zrealizowanymi projektami z całego świata. Ilustracje są tak skomponowane, aby czytelnik mógł poznać wizję Daniela Libeskinda, od pierwszego szkicu do gotowego obiektu. Publikacja to gratka dla fanów starchitekta, ponieważ obejmuje także projekty i zdjęcia dotąd niepublikowane.

wyd.: Birkhauser Basel

cena: 219.00 zł

Skomentuj:

TOP 5 BRYŁA poleca