Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Leśny dom z prefabrykatów

buma

Dom z prefabrykatów nie musi być nudny i brzydki. Architekci z hiszpańskiego biura MYCC udowodnili, że ciekawy projekt oraz niebanalne zastosowanie materiałów wystarczą, by powstał ciekawy i ekologiczny dom. Zbudowanie Cedeira House zajęło zaledwie trzy dni.

Gotowe elementy, które wyprodukowano w madryckiej fabryce, przebyły ponad 700 kilometrów. Na miejscu bodowy jeden dźwig oraz mała ekipa budowlana szybko uporały się z architektoniczną układanką. Zanim jednak rozpoczęto prace budowlane, dom został wstępnie złożony w Madrycie, gdzie projektanci sprawdzili, jak spisuje się projekt w praktyce. Produkcja elementów zajęła trzy miesiące, a wykończenie wnętrz zajęło więcej czasu, niż konstrukcja prefabrykowanych elementów.

Projekt to domek letniskowy, który powstał w hiszpańskim mieście Cedeira. Usytuowany na zboczu, tuż nad oceanem i w sąsiedztwie lasu zapewnia bliski kontakt z naturą i wspaniałe widoki. To właśnie natura zainspirowała architektów - perforacje  w stalowej fasadzie domu imitują pobliskie drzewa eukaliptusowe, które są znakiem rozpoznawczym Cedeira House.

Projekt bazuje na archetypicznej bryle domu ze spadzistym dachem. Jest to dialog z otaczającą go lokalną zabudową, którą stanowią przede wszystkim tradycyjne domy, farmy oraz budynki gospodarcze. Geometria budynku jest więc wynikową spotkania tradycji z nowoczesnością. Szkielet domu stanowi część wykonana z płyt powstałych ze zmieszania cementu oraz drewnianych włókien. Wyprodukowane w ten sposób elementy tworzą ściany boczne oraz dach, które dają spójną całość okalającą fasadę frontową i tylną. Ponadto materiał, z którego powstały pomimo, iż jest bardzo lekki, cechuje się dużą wytrzymałością, jest łatwy w utrzymaniu i nietrudno go przetransportować.

W projekcie dużą rolę odgrywa światło, które przenika przez perforacje w stalowej fasadzie budynku. Stal Corten, której użyto w projekcie to element lokalnej tradycji - materiał używany jest do budowy kadłubów łodzi rybackich. Ponadto powolny proces utleniania stali sprawia, że zyskuje ona naturalną powłokę ochronną. Otwory układające się w kształty drzew w dzień przepuszczają do wnętrza naturalne światło, tworząc na ścianach budynku spektakl kształtów i cieni. Wieczorem budynek wygląda natomiast jak oświetlona część lasu.

Dom składa się z sześciu stalowo - betonowych modułów o wymiarach 6 x 3 metry (wymiary zostały dobrane tak, by można moduły swobodnie przetransportować). Każda z nich pełni inną funkcję. W budynku znajduje się sypialnia, która może być przedzielona na dwa mniejsze pomieszczenia dzięki umieszczonej w suficie rozkładanej ściance działowej. W kolejnym module umieszczono łazienkę i schody, w następnym kuchnię, a w pozostałych trzech pokój dzienny. Moduły tworzą parter domu, nad którym dobudowano poddasze, które stanowi jedną przestrzeń. Wnętrza utrzymane są w prostej stylistyce. Białe ściany oraz drewniane wykończenia sprawiają, że pomieszczenia są jasne i ciepłe.

Skomentuj:

Leśny dom z prefabrykatów